Lilypie Second Birthday tickers
یک عاشقانه آرام

خوب بالاخره موفق شدم بیام به قولی که دادم عمل کنم و راجع به اون کتاب بازیها بنویسم. پسری ما این روزا حسابی شیطون شده و همش میخواد کنارش باشم و باهاش بازی کنم. اینه که من همش دنبال پیدا کردن بازی های جدید برای سرگرم کردنش هستم. وقتی یه کار جدید میکنم و غش غش میخنده انگاری که همه دنیا رو به من میدن و کلی احساس رضایت بهم دست میده از این کار. دیروز یه کار جدید کشف کردم و اون این بود که وقتی داشت گریه میکرد دستم رو روی لبش گذاشتم و برداشتم مثل آپاچی ها که هی دستشون رو میزنن به دهنشون و برمیدارن و کلی از اینکار خوشش اومد. الان توی اوج گریه هم باشه با این کار کلی خنده اش می گیره.

خلاصه گفتم شاید مامان های دیگه هم مثل من دست به گریبان سرگرم کردن نی نی هاشون باشن گفتم شاید بد نباشه یه خلاصه ای از اون کتاب بگم اینجا. هم برای خودم مرور میشه هم شاید به درد بقیه بخوره.

بازی هایی که میگم واسه دوره سنی 3 تا 6 ماه هستش. البته خیلی هاش رو احتمالا بلد هستید ولی بازم مرورش خالی از لطف نیست.

1. دست های نی نی رو بگیرید و جلوی صورتش دو تا دستش رو به هم بزنید. همین جوری که دارید اینکارو میکنید براش بخونید: دست دستی دست دستی  بهش بگید دستات رو روی صورت مامان بذار و دستش رو به طرف صورت خودتون ببرید.

2. نی نی رو توی هوا نگه دارید و بعد بیاریدش به سمت پایین و بعد خیلی آروم دماغش رو به دماغ خودتون بزنید. لمس کردن بچه ها به اونها احساس امنیت و آرامش میده و باعث میشه اعتماد به نفس خوبی پیدا کنند.

3. بلند کردن نی نی از روی زمین با دست. نی نی رو روی یه سطح نرم به پشت بخوابونید. بعدش آروم دست هاش رو بگیرید و به سمت بالا بیارید این کار هم اعتماد رو بین شما و نی نی ایجاد میکنه و هم ماهیچه های دستش رو قوی تر میکنه. همین طور که دارید اینکارو میکنید بهش بگید بالا بالا بالا، حالا پایین پایین پایین.

4. نی نی رو روی یه سطح نرم بخوابونید. دستش رو بگیرید و با انگشتاتون از کف دستش شروع کنید تا کتفش دستتون رو به بالا ببرید و صدای قطار در بیارید. هو هو چی چی هو هو چی چی. این کارو با دست و پای دیگه تکرار کنید.

5. تعداد لغت هایی که یه نوزاد میشنوه در طی روز روی نبوغ اون و مهارت های اجتماعیش تاثیر میذاره. با نوزاد شروع به صحبت کنید مثلا بگید "ببین امروز چه روز قشنگیه عزیزم" وقتی نی نی جواب میده صدایی که از خودش در میاره رو تقلید کنید. وقتی داره جواب میده با سر و یا با لبخند زدن تاییدش کنید. این به نی نی میفهمونه که دارید به حرف هاش گوش میدین. این کار رو با یه جمله دیگه ادامه بدید و سعی کنید که تامل کنید تا نی نی جواب بده.

6. صدای نی نی رو ضبط کنید و این صدا رو براش بذارید و ببینید واکنشش چیه.

7. به پای نی نی یه چیز رنگی ببندید و ببینید چه طوری می گیردش. یه چیزی که صدا دار باشه شاید بیشتر هیجانش رو برانگیزه. با این تمرین اون kick  کردن رو یاد می گیره.من یه متکای سبک میذارم روی پای نیکان و اون هم سریع پاهاش رو میاره بالا که متکا رو با دستاش بگیره و کلی هم ذوق میکنه وقتی تشویقش میکنم که تونسته این کارو بکنه.:))

8. توی دستای خودتون نی نی رو برقصونید. زیر دستاش رو بگیرید و خیلی آروم این ور و اونورش کنید.

9. نی نی رو روی یه سطح نرم دمر بخوابونید و یه اسباب بازی مورد علاقه اش رو بذارید نزدیکش و جلوش تکونش بدید. وقتی تلاش میکنه که اسباب بازی رو بگیره یه کم میاد جلوتر. 

10. به نی نی کمک کنید که بچرخه. ممکنه که خودش تا نیمه راه رو خوب بره اما نتونه خوب بچرخه کمکش کنید که بچرخه.

11. یه اسباب بازی رو توی دستتون بگیرید و از نی نی بپرسید که اسباب بازی کجاست. اینجوری یعنی: توپت توی هواست؟ روی زمینه؟ توی دست منه؟ بله توی دست منه!!! بعدش قایم کنید اسباب بازی رو پشتتون تا با نگاهش دنبالش بگرده.

12. بازی با پاها. دستتون رو کف پای نی نی بذارید و فشار بدید به سمت شکمش. البته توجه داشته باشید که نباید پاهاش مقاومت داشته باشه یعنی باید پاهاش رو شل گرفته باشه وگرنه دردش میگیره.

13. اینم یه بازی اختراعی خودمه. توی خونه ما یه عالم شمع هستش چند روز پیش برای نیکان شمع روشن کردم و چشماش کلی گرد شده بود از دیدن شعله شمع بعدش جلوش شمع رو فوت کردم. اینقدر ذوق میکرد که نگو این بازی رو چندین بار باهاش تکرار کردم.

14. یه بازی دیگه هم اینه که دستم رو بالای سرش به فاصله دور نگه میدارم بعدش شروع میکنم نزدیک کردن به شکمش و وقتی به شکمش رسیدم یه کم قلقلکش میدم که با این هم کلی ریسه میره از خنده.

اگه شما هم بازی جالبی بلدید که به درد بچه این سن میخوره خوشحال میشم نظراتتون رو در این مورد داشته باشم.

پ.ن: این پست رو دیروز خوندم و خیلی خوشم اومد ازش. البته یه بندش خیلی به نظرم اعصاب خرد کن بود. گفته واسه سرگرم کردن بچه هاتون نور خورشید رو از توی یه ذره بین بتابونید روی یه مورچه نگون بخت تا بسوزه از این تمرکز اشعه خورشید. آخه اینم شد کار!!!! از بچگی نامهربون بودن با حیوانات رو به بچه ها یاد بدیم!!!!

نوشته شده در ۱۳٩۱/۱٠/٢٧ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ توسط لبخند نظرات ()


Design By : Pichak