Lilypie Second Birthday tickers
یک عاشقانه آرام

تقریبا یک ماه پیش بود که نیکان برای اولین بار وقتی یکی از دوستامون رو دید زد زیر گریه و کلی بیتابی کرد. این داستان دو سه بار دیگه با چند تا دیگه از دوستان تکرار شد. در حالی که دوستامون همه بجه دوست بودند و کلی انرژی مثبت داشتند اما یه بار که دیگه اینقدر بیتابی کرد مجبور شدیم زود برگردیم خونه. راستش بعد از این داستان یه کم نگران شدم که موضوع چی میتونه باشه و شروع کردم به سرچ کردن تا اینکه به کلی موردهای مشابه رسیدم و راه حل هایی که برای این موضوع داده شده بود. با این راهکارها غریبی کردن نیکان خیلی خیلی بهتر شد و الان اگر واقعا حال و حوصله نداشته باشه بیتابی میکنه.

غریبی کردن تقریبا از سن 6 ماهگی شروع میشه و تا یک الی یک و نیم سالگی ادامه پیدا میکنه. در برخی موارد هم بچه ها به دلیل اینکه پدر و مادر خودشون رو شناختند و به اونها اعتماد دارند از 3 یا 4 ماهگی شروع به غریبی میکنند. اما این مشکلی نیست و در حقیقت یکی از مراحل تکامل نوزاد هستش و نباید از این بابت نگران شد اما راهکارهایی هست که میتونه توی مدیریت این موضوع به پدر و مادرها کمک کنه:

1. اول از همه برای همه اطرافیان و نزدیکان توضیح بدید که نی نی یه کم غریبی میکنه و وقتی وارد یه محیط ناآشنا شدید اول از همه خودتون جلوی نی نی باشید و سعی کنید با میزبان سلام و علیک و روبوسی کنید که نی نی ببینه این آدم ها دوست شما هستند و در حلقه اعتماد شما هستند.

2. اطرافیان خیلی آروم و کم کم باید به نی نی نزدیک بشن. نزدیک شدن یه دفعه ای و گرم گرفتن با نی نی در حالیکه اون هنوز آماده نیست باعث میشه که بیتاب بشه و شرایط براش بدتر بشه.

3. نی نی رو توی محیط جدید بچرخونید که هم پیرامون خودش رو ببینه و هم چشمش به آدم های جدید آشنا بشه بعدش کم کم به افراد جمع نزدیکش کنید و اگه دیدید مشکلی نداره بدید به اونها تا بغلش کنند.

4. سعی کنید بیشتر با افراد دیگه ارتباط برقرار کنید و به صورت تدریجی با حضور در جمع های مختلف به نی نی کمک کنید با این موضوع کنار بیاد و با آدم های مختلف ارتباط برقرار کنه. از دادن نی نی به آدم های مختلف که بغلش کنند امتناع نکنید. البته کسانی که بلدند چه جوری نی نی رو بغل کنند. بعضی ها واقعا توی اینکار بی تجربه ان. یکی از دوستای ما یکی دو شب پیش نزدیک بود نیکان رو بندازه زمین اینقدر سر به هوا بود!!!

در آخر هم باید بگم طبق تحقیقاتی که کردم متوجه شدم غریبی کردن اصلا چیز بدی نیست. یه مرحله از رشد و تکامل نی نی هستش که با کمک پدر و مادر و اطمینان دادن به نی نی خیلی زود برطرف میشه.

اینم یکی از مقاله هایی که به نظرم مطالب خوبی توش ارایه شده بود.

اینم یه مقاله بود در مورد خواب نی نی در طی شب که تجربه یکی از مامان ها برای خواب بهتر نی نی بود. یه پیج توی FB  بود که به نظرم جالب اومد.(امی جان شاید این بتونه یه کم کمک بکنه:))

نیکان نوشت: نیکان ما چهار ماهش تموم شد و رفت توی پنچ ماه به همین زودی 4 ماه گذشت. امشب به احتمال زیاد باید بریم واسه واکسن چهار ماهگیش و امیدوارم خیلی اذیت نشه دینگولی ما.

این روزها شاهد جهش های پشت سر پسری هستیم توی حیطه های مختلف. خیلی راحت دیگه تا نصفه میچرخه اما هنوز کامل کامل نتونسته بچرخه. تا ازش غافل میشی هر چی که دم دستش باشه یه راست میره توی دهنش و چهار تا انگشتش رو هم که مدام داره میخوره فک میکنم البته واسه دندون در آوردن باشه. چند روز پیش دمر گذاشته بودمش روی تخت و داشتم اونور اتاق موهام رو شونه میکردم. دیدم از آینه وسط اتاق زل زده به من و داره منو نگاه میکنه. اصلا دوست نداره تنها باشه و باید همیشه پیشش باشم واسه همین هم من میذارمش توی نی نی لای لای و هر جا میرم میکشم با خودم می برمش اینور و اونور. بعضی وقت ها نصف شب خوشحال و خندان از خواب پا میشه و دلش بازی میخواد. اما من باهاش صحبت نمیکنم و ولش میکنم به حال خودش. پریشب اینقدر با خودش آغون واغون کرد که خوابش برد البته موقعیتش کاملا عمودی بود و وقتی به خواب رفت کاملا افقی شده بود. تازگی ها براش کتاب که میخونم میخواد کتاب رو بکنه توی دهنش و من هی کتاب رو می گیرم بالا و این باعث میشه که لجش در بیاد واسه همین هم شروع میکنه به گریه. یک هفته ای میشه که مجبورم شدم کتاب خوندن رو تعطیل کنم براش.

عاشق اینه که براش اتل متل و یه توپ دارم قل قلیه بخونم اصلا هم به شعرهای دیگه رضایت نمیده و فقط همین دو تا دوست داره.

اما بگم از همسر که خلاقیت هایی میزنه دیدنی. یکی دو هفته پیش دیدم آیپد رو گذاشته جلوش و داره هی نیکان رو بالا و پایین می بره. میگم چیکار داری میکنی؟؟ میگه ببین این سایته کلی ورزش گفته که باباها میتونن با نی نی بکنن. میگفت مثل دمبل هی نی نی رو بالا و پایین می بری. خلاصه که نیکان بنده خدا گیری کرده از دست ما دو تا با این ورزشهامون!!!

ادامه مطلب هم یه عکس از نیکان چهار ماهه گذاشتم - حذف شد!!!

نوشته شده در ۱۳٩۱/۱۱/۳ساعت ۱:٤٩ ‎ب.ظ توسط لبخند نظرات ()


Design By : Pichak