Lilypie Second Birthday tickers
یک عاشقانه آرام

++ از پیام های تبریکتون ممنونم دوستای مهربونم. کلییییی منو شاد کردید. راس الخیمه خیلی خیلی بهمون خوش گذشت. هتل عالی بود با امکانات خیلی خوب و واقعا یک شب به یاد ماندنی برامون رقم خورد. نیکان هم حسابی از در کنار دریا بودن و شن بازی لذت برد و این شادی من و همسر رو چند برابر کرد. ضمن اینکه هوا هم اون روز که ما اونجا بودیم خیلی گرم نبود و تونستیم دو ساعت کنار دریا ریلکس کنیم. نکته خنده دار هتل فقط این بود که وقتی وارد اتاق شدیم دیدیم روی اسکرین تلویزیون اسم و فامیل همسر رو زدن. اما فامیل همسر رو چون اولش ال داره برداشته بودند و مثل یک اسم عربی که ال به اولش میچسبه جداش کرده بودند و قسمت دوم فامیل همسر شده بود فامیلیش که کلی خندیدیم از اینکه فک کردن این فامیلی عربی هستش.خنده

++ همسر امروز صبح رفت یه ماموریت یه روزه. ساعت 3.5 صبح تاکسی اومد دنبالش و من هم بیدار شدم برای بدرقه اش. بعد از رفتنش دیگه خواب به چشمام نیومد. این شد که دیدم بهترین فرصته برم سراغ وب جنت لنزبری و در مورد دغدغه این روزهام جستجو کنم.

یکی از دغدغه های من از خیلی وقت پیش این بود که نیکان بازی مستقل نداره و همش باید یک نفر کنارش باشه تا بازی کنه. وقتی هم من یا همسر از کنارش بلند میشیم اون هم با ما راه میافته یا به شلوارمون آویزون میشه یا همین جوری دور و بر ما میچرخه تا دوباره پیشش بشینیم برای بازی. البته رویکرد ما هم که همیشه سرش رو گرم کردیم و باهاش خیلی پررنگ بازی کردیم بی تاثیر نبوده. یادم میاد دکتر نیکان از وقتی خیلی کوچیک بود میگفت بذارید خودش یه مدت تنها باشه و با خودش بازی کنه. اما من به محض اینکه گریه میکرد برش میداشتم. طاقت گریه اش رو نداشتم اصلا. الان که بزرگتر شده و بیشتر میشه باهاش منطقی صحبت کرد سعی میکنم باهاش بیشتر صحبت کنم.

خلاصه نتیجه جستجوهای دو ساعته امروزم خیلی خیلی خوب بود. 5 6 تا مقاله خیلی کاربردی از جنت خوندم و برای خودم نت برداشتم و دارم سعی میکنم پیاده سازیش کنم. لازم به ذکره که تا اینجای کار که من با رویکرد آر آی ای پیش رفتم کلی نتیجه گرفتم. نیکان رو با همین رهنمودها از شیر گرفتم. شیشه شیر که بدجور بهش معتاد شده بود رو فراموش کرد و خوشبختانه غذا خوردنش خیلی خیلی بهتر شده.

فکر کردم شاید خیلی مامان های دیگه باشند که شبیه این مشکل رو داشته باشم، واسه همین یکی از مقاله های کاربردی رو خلاصه اش رو براتون توی ادامه مطلب میذارم، امیدوارم هم من و هم بقیه بتونیم توی پیاده سازیش موفق بشیم.


چه کار کنم که کودکم تنهایی بازی کردن را یاد بگیرد؟

کودکانی که از همان ابتدا با حمایت والدین خود بازی میکنند کم کم به این نوع بازی کردن عادت میکنند و تنهایی بازی کردن برایشان جذابیت خاصی ندارد. موارد زیر میتواند برای بهبود بازی مستقل کودکان به شما کمک کند: 

1. بیشتر به عنوان حامی در بازی ظاهر شوید تا همبازی کودک. با فاصله کنار کودک خود بنشینید و سعی کنید مشاهده گر باشید. با ذهنی با و پذیرا بازی بچه ها را همان گونه که هست بپذیرید. (خیلی از والدین عادت دارند وقتی کنار بچه ها هستند طریقه بازی کردن رو به اونها یاد بدند. مثلا من این حالت رو در درست کردن پازل های چند تکه، حلقه های هوش. گذاشتن معکب ها از کوچیک به بزرگ و ... دیدم که سعی میکنند به بچه یاد بدن طرز استفاده از اسباب بازی چه جوری هستش. ناگفته نماند که من هم تا چند وقت پیش همین اشتباه رو میکردم و سعی میکردم دستورالعمل استفاده از هر چیز رو یاد بدم به نیکان. اما این کار نه تنها خلاقیت بچه رو کور میکنه، بلکه اون رو تبدیل به یک موجود وابسته میکنه که همیشه قبل از فکر کردن منتظر اظهار نظر شما هست. در بازی بچه ها نباید اصلاح کردن وجود داشته باشه. بازی باید بیشتر جنبه فان و سرگرمی داشته باشه. حتی اگر پازل رو اشتباه چید یا حلقه هوش رو قر و قاطی درست کرد نیازی نیست بهش یاد بدین که باید اینجوری درستش کنی.!!!)

کی و چطوری باید پاسخ بدیم که بازی مستقل بچه ها خراب نشه؟

تا وقتی که بچه ها از ما کمک نخواستند نباید در کارشون دخالت بکنیم. باید بهشون اعتماد کامل داشته باشیم که اونها میدونن میخوان چه کار کنن. اگر به چشمامون نگاه کردند و یا زبانی از ما کمک خواستند خیلی خلاصه و مختصر مفید یه جواب کوتاه بهشون میدیم. (فرض کنید کودک داره با مکعب های خونه سازی یک برج درست میکنه. وقتی داره معکب ها رو روی هم میچینه یهو نصفش میریزه. اگه بهمون نگاه کرد و کمک خواست سعی میکنم یه کمک کوچیک بهش بدیم اما اگه مشکلی با این قضیه نداشت هیچ کار به کارش نداریم. اگر نگاه کرد و شروع به غر غر کرد میتونید بگید: ااااا من دیدم وقتی داشته قرمز رو میذاشتی روی برجت یهویی سبز و آبی ریخت زمین!!)

اگر کودک از ما کمک خواست چه کار کنیم؟

هیچ وقت بهش نه نگید. اما سعی کنید سوال های زیادی ازش بپرسید. با کمترین مساعدت اون رو راهنمایی کنید. مثلا این میتونه مکالمه شما و کودکتون باشه:

- داری چیکار میکنی نیکان؟

+ دارم با این معکب ها برج درست میکنم

- آبی و زرد رو گذاشتی حالا کدوم رو میخوای بذاری؟

+ این یکی رو

- حالا من ببینم سبز رو چطوری میذاری روشون.

....

2. با اعتماد به نفس کامل برای کودک خود محدودیت هایی رو در نهایت احترام و صداقت در نظر بگیرید.

بازی دیگر بازی نخواهد بود اگر کودک شما حق انتخاب نداشته باشد. اما این انتخاب ماست که از نقش خود به عنوان یک سرگرم کننده همیشگی انصراف دهیم. کودکی که میگوید مامان بیا با من بازی کن به دنبال یک جواب قاطع از شماست.

+خیلی شفاف و با اعتماد به نفس به کودک بگویید: " من الان توی آشپزخونه کار دارم (به خاطر داشته باشید بچه ها از اینکه تنها باشند احساس خوبی ندارند و به راحتی این موضوع را نمی پذیرند)

+حتی الامکان یک گزینه به او پیشنهاد دهید: میخواهی بیایی توی آشپزخونه به من کمک کنی یا میخوای بری توی اتاقت و بازی کنی؟

+ احساسات اونها رو هر چی که هست با آغوش باز پذیرا باشید.( میدونم که تو الان میخوای من باهات بازی کنم، و می بینم که از این موضوع ناراحت هستی، بعد از شام میتونیم با هم بازی کنیم.)

+ یک زمان مشخص برای بازی مستقل کودک در نظر بگیرید. در این صورت راحت تر با این موضوع می توانند کنار بیایند.

+ بازی مستقل نیازمند یک محیط بازی امن و اسباب بازی های متنوع است.

3. بازی هایی که ذهن در اونها بیشتر فعال هستند رو در نظر بگیرید.

+ از تلویزیون خیلی کمک نگیرید. تلویزیون بچه ها رو تبدیل به بیننده های پسیو خواهد کرد.

+اسباب بازی های ساده که برای بازی های خلاق به کار میرن رو استفاده کنید.

+ به جای اینکه به بچه ها بازی پیشنهاد بدین بذارید که خودشون بازی اختراع کنند.

+ از خستگی بچه ها نترسید.

+ بگذارید کودک در محیط امن هر کار میخواد تا نمیخواهد انجام دهد.

به خاطر داشته باشید، هر چه ما به عنوان والدین بیشتر کار کنیم بچه ها تبدیل به بچه های پسیو تر و با خلاقیت کمتر خواهند شد. سعی کنیم در بازی بچه ها بیشتر مشاهده گر باشیم تا آموزش دهنده و کنترل کننده. با اینکار اعتماد به نفس و خلاقیت اونها رو بالاتر خواهیم برد.

مطلب اصلی رو میتونید از این لینک ببینید.

پ.ن: اگر فرصتی شد توی پست بعد یه سری عکس خواهم گذاشت. پس منتظرم باشید. بغل

نوشته شده در ۱۳٩۳/۳/٢٧ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ توسط لبخند نظرات ()


Design By : Pichak