می خواهم آب شوم در گستره افق...

نمی دونم چرا حالم خوش نیست. خیلی وقت بود که دیگه بغض نداشتم. خیلی وقت بود که اشک به چشام نیومده بود. نمی دونم واسه زیادی خوش بودن بود یا برای اینکه امین در کنارم بود. هر چی که بود احساس می کردم زودرنجیم کمتر شده و خدا بخواد دارم بزرگ میشم. یکی دو هفته ای که خیلی افکارم مغشوشه. شبها اونقدر خسته ام که تا سرم رو روی بالش میذارم بیهوش میشم و صبح دوباره با صدای زنگ موبایل می فهمم که دیگه از خوابیدن تا ساعت 7.5 خبری نیست و اگه دیر بجنبم خیلی دیرم میشه. اگر کارام رو یادداشت نکنم و شب از روی یادداشتام روندشون رو پیگیری نکنم مطمئنا یادم میره.

پنجشنبه که مجبور شدم برای جبران ندانم کاری های دیگر دوستان در وزارتخونه تا ساعت 6 توی وزارتخونه باشم، وقتی رسیدم خونه حس می کردم یه جایی ته وجودم پره بغضه. امین داشت فوتبال تماشا می کرد به رسم همیشه یه کم توی بغلش خوابیدم و اصلا نفهمیدم چطور بیهوش شدم. نیم ساعت بعد یه دفعه بیدار شدم و دیدم امین بیچاره دستش هنوز زیر سره منه و داره خشک میشه. بلند شدم و سعی کردم به کارای خونه برسم. دلم خونه مامانم اینا رو میخواست اما به امین چیزی نگفتم. اون خودش از صبح سر باز کردن یه حساب اینترنتی حسابی دلش پر بود. ماشین لباسشویی رو زدم به برق و کلی لباس ریختم توش. لباس های شسته شده رو کنارم ریختم تا به نوبت اتوشون کنم. نفهمیدم چطور در عرض کمتر از یک ساعت 6 تا پیراهن و چند تا مانتو اتو شد. به امین میگم خسته ام. دلم گرفته. میگه خوب بیا پیش من دلت باز بشه. میگم نه از اون وقتاست که دوست دارم برم یه گوشه و مثل اسب گریه کنم. امین میگه خوب بیا توی بغل من گریه کن. در حالیکه اشکام سرازیر شده میگم نه نمیخوام گریه کنم و دیگه نمی فهمم سیل اشکا رو چطور کنترل کنم. امین میاد پیشم و بغلم میکنه و میگه میدونی چند وقته توی بغل من گریه نکردی. منم یه دفعه سیل اشکام بیشتر میشه و سفت بغلش می کنم و شروع می کنم به گریه کردن حسابی. ده دقیقه ای که میگذره تقریبا گریه ام بند میاد و خیلی سبکتر میشم و حالم بهتر میشه. نمی دونم چم شده. یه دفعه دلم پر شده و دیگه نمیتونه تحمل کنه. اینا البته بیشترش مال اینه که همه چیز توی کارام قاطی شده و نمی فهمم که باید چیکار کنم از یه طرف کار توی وزارتخونه از یه طرف کار توی محل کار جدید. فشارهای این شرکت که پس کی هر روز میایی سرکار و از یه طرف کارهای وزارتخونه که انگار تمومی نداره و داره اعصابم رو خرد میکنه. دلم برای روزایی که خونه‌دار بودم و کارم کمتر از این بود تنگ شده. دیگه به کدبانوگری و رسیدن به خونه نمیرسم. دلم میخواد یه پنحشنبه صبح راحت تا ساعت 10 صبح یه دل سیر بخوابم. اما انگار نمیشه که نمیشه. 

امین اونشب انگاری که فهمیده باشه که من حالم خوب نیست بهم گفت اگه دوست داری بریم خونه مامانت اینا و من هم از خدا خواسته قبول کردم و گفتم که بریم. یه سری به مامان اینا زدیم و ساعت تقریبا 11.5 برگشتیم خونه. دلم میخواست لااقل جمعه رو نمی رفتم وزارتخونه. کارهای این مردمان واسم خیلی عجیبه. یک سال جز جز کردیم و گفتیم فلان مستند رو بدین فلان روش اجرایی رو بیایین بنویسیم ولی افاقه نکرد حالا که دو سه روز بیشتر تا پیش ممیزی نمونده و همه فهمیدند اوضاع چقدر خرابه و مدیر کل قول یه پاداش آنچنانی رو واسه کاری که وظیفه شون انجام بدن بهشون داده ، همه به تکاپو افتادن و اتاق ما در عرض یکساعت کلی پر و خالی میشه و همه داعیه نامبروان شدن برداشتن و دارن خودشون تیکه تیکه می کنن برای پاداشی که بهشون قول داده شده. اینم از اون تفاوت هاییه که آدم توی شرکتهای دولتی با خصوصی می بینه.

امروز صبح وقتی از خونه اومدم بیرون به خودم گفتم سعی کن فکرهای قشنگ بکنی و سعی کن روزت رو خوب شروع کنی. سوار اتوبوس میشم و کلی خوشحال میشم که خلوته و میتونم بشینم. توی اتوبوس خوابم می بره. با ضربه محکمی که به شونه ام میخوره از خواب بیدار میشم. می‌بینم اتوبوس تقریبا خالیه و یه خانومی بهم میگه جا نمونی می‌فهمم به جای اتوبوسهای ولیعصر سوار اتوبوس های بهارستان شدم. میگم اینم از آغاز کردن صبح با فکر مثبت. دوباره مجبور میشم منتظر اتوبوس بایستم و برم محل کار.

 با همکار محترم توی وزارتخونه حرف میزنم و کلی منت سرم میذاره که کارهایی که مربوط به من بوده رو چک کرده. بهش نمیگم که روز قبلش که 5شنبه بود و من همسر مریضم رو توی خونه ول کردم رفتم سر کار نصف بیشتر کارهایی که کردم مربوط به ایشون بود. با خودم فکر می کنم بزنم زیر همه چیز و بیخیال اون همه پولی که طلب دارم بشم و بگم آقا مهرم حلال جونم آزاد دیگه نمیام. بعدش به خودم میگم دوباره خل شدی. به قول امین آدم توی همین شرایط هستش که آبدیده میشه و حل مسئله رو یاد میگیره. قوی باش و سعی کن در مقابل مشکلات کم نیاری.             

گفتم همسر مریض یادم افتاد ماجرای مریضی امینو نگفتم. امین گلی بیچاره تازه حالش خوب شده. این دفعه حسابی دیگه دل و روده اش درد گرفته بود. کار به دکتر و قرص و آمپول و عکس رنگی از روده و ... رسید. تازه کلی هم مجبور بود غذای رژیمی بخوره. همش مرغ آپز. تازه 24 ساعت اول رو هم مجبور شد فقط شیر و آب قند و چای کمرنگ بخوره. الان خدا رو شکر حالش خوبه اما باز هم باید خیلی مراقبش باشم.

بیست و چهارم این ماه ما 14 ماهه میشیم. واسه من این مدت مثل برق و باد گذشت. پریشب که خونه مامان اینا بودیم دیدم یه سری از جزوه های دانشگاهم  جا مونده. لای اونها اولین و آخرین نامه ای که توی مدت آشنایی از امین گرفته بودم رو پیدا کردم. الان که اون نامه رو می خونم می بینم که چقدر همه چیز رو در مورد خودش راست گفته بود. آخه یه نامه ای ما به هم دادیم در مورد اینکه چه اخلاقیات و علاقه مندی هایی داریم. نامه امین 4 صفحه بیشتر نبود ولی عین واقعیت بود. با کلامی ساده و شیرین سعی کرده بود خودش و خانوادش رو برام تصویر کنه. یه جای نامه نوشته:" بچه ها رو خیلی دوست دارم. هیچوقت نمی تونم روشون دست بلند کنم. به نظرم بچه ها و زن ها امانت های خدا نزد مردا هستند. هیچوقت نمی تونم حتی به این موضوع که دست روی زنم بلند کنم فکر کنم. حتی اگه از زنم کتک بخورم هم اینکارو نمی کنم" آخه من یه جایی توی نامم گفته بودم که از مردی که دست بزن داشته باشه متنفرم. یا اینکه به نظرش آدم های قوی می تونن به راحتی "نه" بگن. این یکی از اخلاقای امینه که خیلی راحت نه میگه برخلاف من که گاهی حاضرم بمیرم اما نه نگم. خلاصه که کلی تجدید خاطرات کردیم و با هم حرف زدیم.

مدیریت این شرکت جدید که توش کار می کنم آدم خشک و عصا قورت داده ای. محض رضای خدا یه لبخند به لبش نمیاد و همش یه جوری با آدم برخورد می کنه که یه وقت رومون زیاد نشه. وقتی هم یه کاری از آدم میخواد فقط در مورد اون کار 5 دقیقه توضیح میده و میندازتت توی دریایی از اطلاعات و آمار و ارقام و تحلیل ها که خودت تک و تنها باید از پسش بر بیایی. من این اخلاقشو دوست دارم البته چون باعث میشه خلاقیت آدم تقویت بشه و بره دنبال اطلاعات و کارهایی که اصلا تا حالا هیچی ازشون نمی‌دونسته. این آقای مدیر امروز ساعت 3 رفتن جلسه خارج از شرکت. اینجا هم دیگه کویت شده. صدای قهقهه خانوما رفته هوا. برای یکی از همکارا جشن تولد گرفتن و شونصد تا عکس با همدیگه انداختن. آخرشم به من میگن به ما افتخار میدین یه عکس با شما بندازین و هی به هم  چپ چپ نگاه می کنن که یعنی سنگین و وزین باشین. نمی دونم قیافه من اینقدر ترسناک و حاج خانوم سلطونیه که همه ازم می ترسن.

از شرکت میام بیرون در حالیکه اونقدر تو حال و هوای خودم هستم که یادم میره کارت بزنم. به بوی بد دستشویی و تخم سوسکی که گوشه شیر آب دیدم فکر می کنم. به در و دیوارهای کثیف و نا مرتب. با خودم میگم آیا می ارزه که آدم یه کار پویا داشته باشه توی همچین محیطی. توی جایی که همه چیزو از کارمنداشون دریغ می کنن حتی یه دستمال توالت ساده رو. ده دقیقه بعد دوباره برمی گردم سمت شرکت که کارت بزنم. در حالیکه هنوز توی افکار خودم غرقم. با خودم فکر میگم یعنی چهارشنبه بازم میام اینجا. دلم میخواد خودم به خودم جواب بدم نهههههههههه. اما فعلا ولش می کنم.

امین بهم میگه به فکر افتاده برای apply کردن واسه دکترا اقدام کنه. بهم میگه تو که اینکارو جدی نگرفتی. لااقل بذار خودم تلاش کنم. بهش میگم مگه ما کلی با هم برنامه استراتژیک نریختیم که فلان کار و بهمان کار رو بکنیم. میگه خوب چه ربطی داره. تو تلاش خودت رو برای رسیدن به موقعیت بهتر می کنی. برنامه رو می تونی تغییر بدی. دلیل نمیشه تا ابد با یه برنامه پیش بری. بهش میگم خوب من ذهنم رو بر طبق برنامه ای که ریختیم چیدم. میگه همینه دیگه تو همه چیزو صفر و یک می بینی یا میشه یا نمیشه. اون وسط ممکنه هزار تا اتفاق بیافته که تو به هدفت نرسی. باید همه اینها رو در نظر بگیری. من سکوت می کنم در حالیکه بغض گلوم رو فشار میده و تلاش می کنم حرف نزنم مبادا که یه دفعه اشکام بریزه بیرون. چند دقیقه ای که میگذره بهش میگم تو راست میگی من صفر و یکی ام نمی‌تونم چند تا گزینه برای یک موضوع ببینم. بهم میگه حالا چرا اینجوری میگی از دستم ناراحت شدی؟!!! بهش میگم که نه حرفت درسته. بعدش واسه اینکه دلمو به دست بیاره بغلم می کنه و می‌بوستم. بهم میگه چرا برای مقاله دادن تلاش نمی کنم چرا از پایان نامم توی جاهای مختلف مطلب نمیدم. چرا چرا؟!!!!

بهم میگه چرا اینقدر واسه کار خودتو اذیت می کنی. میگه یکی اگه شرایطتو ندونه فک می کنه چهار تا بچه داری که باید خرجشون رو بدی و به نون شبت محتاجی. میگه چرا اینقدر داری خودتو می کشی که با هر شرایطی بری سر کار. میگه چرا خودتو عذاب میدی. تو توی این مدتم بیکار نبودی. با وجود پایان نامت پارت تایم کار کردی. میگه کلی کار برات هست که خیلی شرایطشون بهتره و بیهوده نباید به جایی که زیادم ازش خوشت نمیاد تعهد بدی.

بهش نمیگم که احساس می کنم از هم دوره ای هام عقب موندم. بهش نمیگم که چقدر دلم میخواد زودتر یه کار سبک و دوست داشتنی داشته باشم. بهش نمیگم که کارهای خونه و مسئولیتهای جدیدم خیلی از وقت مفیدم رو می گیره و دیگه رمقی برای کارهای درسی و دانشگاهی و apply کردن برام نمی مونه. بهش نمیگم که نمیخوام دکترا بخونم چون دلم میخواد از آنچه که تا حالا یاد گرفتم استفاده کنم و کار کنم. بهش نمیگم چقدر این روزها بغض فرو خورده دارم. بهش نمیگم منم دوست دارم پا به پاش کار کنم تا بتونیم راحت تر نقشه هامونو عملی کنیم. فقط بهش میگم از اینکه خوش خوشان بگردم و کار ثابت نداشته باشم خسته شدم.

همین الانم امین گلی زنگ زد که ماشینی که می خواستیم بخریم یهو یک میلیون و دویست هزار تومان رفت روش و با این حساب یک میلیون تومن پول کم داریم برای خریدش.

/ 4 نظر / 2 بازدید
نگاهی نو

حالا چرا به اینگلیسی می نویسی. بخاطر اینکه دکترا؟ یا اینکه ترجمه ای برای apply پیدا نمی کنی. امیدوارم ناراحت نشی ولی فارسی را پاس بداریم.این قضیه مثل موجی شده در بین بچه هایی که در ایران زندگی می کنن و سعی در بکار گیری کلمات اینگلیسی دارن و جالبه بچه هایی که در خارج هستند تا می تونن از این رویه پرهیز می کنن. بهترین ها را براتون ارزومند هستم

عطیه

سلام خواهر گلی... اووووووه از اینهمه بغض! نباشم من یاور! اما راستش رو بخوای یه قسمت بزرگ اینهمه خستگی برای اینه که به قول امین میخوای به هر قیمتی که شده کار کنی... راستش قبول دارم که کار خوب به این راحتی ها گیر نمیآد ولی تو هم نباید تو این محیطهای جدید کاری اینقدر خودت رو غرق در اتفاق ها و فضای اطرافت بکنی... راستش رو بخوای اکثر محیط های کاری همین جورین... مثلاَ فکر میکنی محیط کاری من بهتر از اون چیزایی که تو تعریف کردی؟ به خدا نه! بدتر نباشه بهتر هم نیست... پس سعی کن کمی خودت رو تو این شرایط وفق بدی ... اصلاَ یه کم از موضوعاتی که الان فکرت رو مشغول کرده فاصله بگیر... یه کم از بیرون بهشون نگاه کن... سعی کن سر این کلاف سردرگم رو از بیرون پیدا کنی... [ماچ][ماچ][ماچ]

خاتون

به نظر من صبرت زود تموم شده بالاخره یک کار خوب پیدا می کنی هیچ دلیلی هم نداره که وقتی نیاز نداری جایی که دوست نداری کار کنی. البته هر محیط کاری معایبی داره ولی من مطمئن هستم که کار خوبی پیدا می کنی. مجبور نیستی اگر همسرت می خواد دکترا بگیره شما هم دکترا بگیری. زندگی رو سخت نگیر . در ضمن این عقب موندن از هم قطارها رو زیاد جدی نگیر و فکر می کنم که اکثر این هم قطار ها یا محرد هستند یا لیسانس شما ازدواج کردی که این خودش کلی وقت و نیرو از آدم میگیره و بعد هم فوق لیسانس گرفتی. موفق و خوشحال باشی

ته ته

چقدر خوش به حالت که می تونی کلی گریه کنی و خالی هم بشی[ناراحت] با اجازت کل وبتو خوندم.........دیگه چشام داش کور می شد(خیلی کیف داد!) از همون اول آشنایی با امین گلی!!!اینکه کی و چطوری خونواده ها وارد جریان شدن.اینکه چطوری و با چه راه هایی آدم باید شناخت پیدا کنه.... حرفایی که زدی...کارایی که کردی....به نظرم خیلی درست بودن....یعنی چطوری بگم...یه رابطه ی درست بود.که الانم تبدیل به یه ازدواج موفق شده سعی کردم یاد بگیرم البته فکر کنم به چشم شما سنم خیلی کمتر از این حرفا باشه....اما چون یه رابطه ی مزخرف داشتم...اعتماد به نفسم داشت می یومد پایین....یعنی هر جاشو(از نحوه ی شروع شدن تا وسطا و دعواها و ...) رو که مقایسه می کردم می دیدم چه افتضاحی بوده.....اینم بگم که من هر رابطه ای رو نمی پسندم و نود درصدشون مشمئزم می کنه....اما به نوشته هات واقعا" به یه چشم دیگه نگاه کردم خلاصه که مطمئنم فکرشو نمی کردی که وبت واسه یکی بار آموزشی هم داشته باشه[چشمک] نوشته ها و خاطراتتو دوس دارم با اجازه لینکوندم[لبخند]