تجربیات بارداری - قسمت چهارم

خوب به غیر از پست اول که واقعا دلم نمیخواد عمومی بشه، بقیه پست ها عمومی شد. واقعا در توان خودم نمی دیدم هر روز برای 20 30 نفر رمز بفرستم. نمی دونم چرا خیلی ها رمز رو نگرفته بودند در حالیکه من برای همه فرستاده بودم. خلاصه که قسمت دوم و سوم به دلیل اینکه حاوی یه سری نکات عمومی بود، رمزش رو برداشتم. امیدوارم این پست ها به درد خواننده هایی که گذری از این وبلاگ رد میشن هم بخوره.

چند تا نکته از پست قبل جا مونده بود که گفتم اول این پست بگم:

 • توی ماه های آخر اگر حس میکنید شکمتون سنگین تر شده و موقع راه رفتن خیلی حس خوبی ندارید، حتما حتما از گن بارداری استفاده کنید.
 • بعضی از خانوم ها به دلایلی بچه شون زودتر به دنیا میاد یعنی توی هفت ماهگی واسه همین وقتی 32 هفته رو رد کردید سعی کنید ساک بیمارستانتون رو ببندید که اگر خدای ناکرده زودتر از موعد مجبور شدید برید بیمارستان همه چیز حاضر و آماده باشه. در مورد اینکه چی توی ساک بذارید هم من این اطلاعات رو از کتاب pregnancy book  در آوردم:
 1. یک یا دو عدد پیراهن جلو دکمه دار که بسته به جنسیت نی نی رنگ و مدلش رو انتخاب کردید. توی دبی میگن که لباس بیمارستان چون جلوش بسته است خیلی برای شیردهی راحت نیست.
 2. سوتین شیردهی 2 عدد
 3. وسایل بهداشتی مثل مسواک و خمیردندان، شونه، لوازم آرایش، سشوار، یه حوله کوچیک
 4. هدفون، یک کتاب یا مجله، موزیک آرامش بخش
 5. لباس نی نی دو دست هم برای زیر هم برای رو. یکی برای داخل بیمارستان و یکی برای مرخص شدن (این لباس شامل کلاه و دستکش هم هست)
 6. ناخن گیر(این رو یکی از دوستان بهم گفت که بچه وقتی به دنیا میاد کلی ناخن داره و خودش رو چنگ میزنه. بهتره یه ناخن گیر همراهتون داشته باشید)
 7. پد سینه
 8. پوشک بچه و نوار بهداشتی و این چیزها توی بیمارستان داده میشه.
 9.  و بقیه چیزهایی که فکر میکنید لازمه که همراهتون داشته باشید توی بیمارستان

# انتخاب اسم نی نی

خوب حالا میریم سر انتخاب اسم نی نی. من از هفته 12 فهمیدم که جنسیت نی نی پسره. یعنی خانوم دکتر با قطعیت بهم گفت صد در صد بچه پسره. با این حال باز تا سونوی ان تی صبر کردم که دوباره اونجا هم معلوم شد که نی نی پسره. یعنی تقریبا از 4 ماهگی میشه فهمید که جنسیت نی نی چی هستش. تا قبل از اون در مورد اسم دختر با قطعیت می دونستیم که چی میخوایم بذاریم اسمش رو اما برای نی نی پسر هیچ گزینه ای توی ذهنمون نبود. واسه همینم دست به کار شدم و شروع کردم به زیر و رو کردن وبلاگ ها و وب سایت ها برای اسم. به نظرم انتخاب اسم یه مرحله خیلی مهمه بیشتر برای نی نی تون چون قراره تا آخر عمرش با اسمی که شما براش انتخاب کردید بمونه و زندگی کنه.

حتما خیلی ها اینو می دونند. من برای انتخاب اولیه رفتم توی وب سایت فرهنگ نام و نام گزینی که مال ثبت احوال هستش. اسم دختر و پسر از هم جدا شده و معنی اش به علاوه فراوانی اش در این وب سایت آورده شده. ما برای انتخاب اسم چند تا معیار داشتیم. اول اینکه آوای اسم قشنگ باشه، اسمی باشه که خاص پسرهاست. مثلا بعضی از اسم ها مثل ماهان، متین، عرفان و ... هم برای پسر هستش هم دختر. ما دلمون میخواست این اسم فقط مال پسرها باشه. بعدشم آوای اینترنشنالشم خوب باشه. شاید نیکان توی یک کشور دیگه غیر از ایران بخواد بره مدرسه و درس بخونه. دلمون میخواست اسمش جوری باشه که بین المللی باشه و بشه توی ملیت های دیگه هم راحت تلفظش کرد. البته یه چیزی که جدیدا یه کم بهش شک کردیم طرز نوشتن اسم نیکان هست که بر سرش یه کم اختلاف هستش بین آدم های مختلف. خواهش میکنم در این مورد شما هم نظر بدید که نیکان رو به انگلیسی چطور میشه نوشت. هنوز به نتیجه قطعی در این مورد نرسیدیم.

معنی اسمش هم خیلی برامون مهم بود. اینکه معنی ای داشته باشه که خوشایند باشه. راحت تلفظ بشه و همه هی مجبور نشن بگن چی بود اسمش. دیگه اینکه نه خیلی بلند باشه و نه خیلی کوتاه. من کلا از اسم های چند بخشی خوشم نمیاد. کلی طول میکشه آدم بتونه صدا بزنه بچه رو باهاش. دیگه اینکه خیلی اسم سوسولی نباشه. یعنی همسر خیلی روی این بخشش گیر داشت. وقتی اسم نیکان رو انتخاب کردیم به من میگفت فکر کن این بچه حاجی بشه بعدش بهش میگن بازگشت حاج نیکان از مکه مکرمه رو گرامی میداریم. خلاصه که اوایلش یه کم روی این قضیه مشکوک بودیم که آیا این اسم در بزرگسالی هم به اندازه طفولیت نی نی زیباست یا نه. بعدش عید که اومدیم ایران نظرسنجی کردیم و همه کلی فیدبک مثبت دادند که خیلی اسم قشنگیه. دیگه مامان همسر هر جا میرفتیم عید دیدنی اینقدر ذوق داشت سریع اسم رو لو میداد و میگفت تازه اسمشم انتخاب کردند اسمش نیکانه!!!

نکته دیگه ای که خیلی بهش توجه کردیم این بود که خیلی اسم تکراری نباشه. دیدین یه دوره هایی یهویی مد میشه یه اسمی رو همه برای بچه هاشون انتخاب میکنند. ما کلی بررسی کردیم که اسم توی دوست و فامیل و دور و بری ها تکراری نباشه و خیلی هم از این اسم هایی که تازگی ها همه انتخاب می کنند نباشه.

خلاصه که پروسه ای بود برای خودش. ما اول 8 تا اسم رو انتخاب کردیم بعدش من و همسر جداگانه بهشون رتبه دادیم، بعدش با هم بحث کردیم که چرا این رتبه ها رو دادیم و از بین 8 تا اسم 3 تا رو انتخاب کردیم. بعد به مدت یک هفته شروع کردیم با این اسم ها نی نی رو صدا زدن. توی این صدا زدن ها نیکان خیلی به دل هر دومون نشست و در انتها هم تصویب شد. این خیلی مهمه که یه مدت اسم رو صدا بزنید ببینید اصلا حستون چیه نسبت بهش. مثلا من از اسم آوش هم خوشم می اومد اما الان دیگه اینقدر که از نیکان خوشم می آد از آوش خوشم نمیاد.

خلاصه که پدر و مادر در انتخاب اسم وظیفه خطیری به عهده دارند و نباید سرسری از این قضیه بگذرند. به نظرم انتخاب اسم یه قضیه شخصیه و کسی نباید در این فرایند دخالت کنه. من نمی دونم چطور بعضی از پدر بزرگ و مادر بزرگ ها به خودشون اجازه میدن توی این قضیه دخالت کنند و برای بچه اسم انتخاب کنند.

من و همسر خیلی دوست داشتیم زودتر اسم رو نهایی کنیم و نی نی رو به اون اسم صدا کنیم. تقریبا از 4 ماهگی، ما با نی نی با اسمی که براش انتخاب کرده بودیم حرف میزدیم و این خیلی حس خوشایندی بهمون میداد. به نظرم تاخیر انداختن در انتخاب اسم تا دقیقه نود خیلی خوب نیست و باید سعی کرد حداقل قبل از 7 ماهگی اسم نی نی انتخاب شده باشه. سعی کنید خیلی روی این قضیه که کی اسم رو نهایی کنه تمرکز نکنید با همسرتون روی این قضیه مذاکره کنید و سعی نکنید بهش القا کنید که حرف حرف شماست بالاخره پدر بچه هم حق اظهار نظر داره و باید با توافق طرفین اسم انتخاب بشه.

جالبه که بگم هفته پیش که رفته بودم برای چکاب پیش دکتر از اسم نی نی پرسید و من هم گفتم نیکان و بعدش گفت این سومین نیکان هستش که در چند ماهه اخیر به دست من به دنیا میادJ

خلاصه که این بود داستان انتخاب اسم برای نی نی. پست سیسمونی خودش یه پست بلند بالا هستش که ترجیح میدم اون رو توی یه پست جداگانه بگم و انرژی ام رو یهویی تخلیه نکنم برای نوشتنش. سعی میکنم تا آخر هفته اون پست رو هم بذارم.

اینم لینک فایل های پی دی اف که توی کلاس یوگا مربی مون بهمون داده بود. ممنون از پریسای عزیزم برای اینکه بهم یاد داد چطوری این فایل ها رو آپلود کنم.

/ 21 نظر / 513 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فنچ بانو

سلام عزیزم... من چقدر جا موندم از اینجا[عجله] اومدم بگم رمز بهم میدی؟ که دیدم برات سخته و منم اصلا دلم نمی خواد تو اذیت بشی[بغل] مرسی که با این وضعیتت انقدر دقیق همه چی رو نوشتی:* در آینده حتما به درد منم خواهد خورد ایشالله[پلک]

متولد ماه مهر

ممنونم عزیزم بابت این اطلاعات خیلی خیلی مفیدی که در اختیار ما قرار دادی امیدوارم زایمان راحتی داشته باشی و نیکان کوچلو را صحیح و سالم در آغوش بگیری. واقعا ممنونم دوستم

محبوبه

حسابيخسته نباشي بانو اميدوارم نيكان جان قدر مامان به اين خوبيو با حوصله اي رو بدونه خيلي از ماجراهايي كه تعريف كرديد تا حالا به خوندن راحته ولي ميشه حس كرد كه گذروندن هر كدوم چه خون جگري به شما داده و چقدر سخت بوده. تا اينجاش كه عالي بوده ايشالا تا داماد شدن نيكان خان هم ادامه داشته باشه اين روند شاد باشي بانو

roya

azizam baz ham mamnon babat tamam etelaat azziam esmeh nikan khili ghashangheh va khili be del mishineh.. esmesh ro be englisi agar bekhahi benevisi ke dorsot talafoz besheh behtar ya benevi nekan... ya neokan.. chon nikan mesel nykan talafoz mishe ba zaban englisi booooos faravan baray khodet va nikan jojo

بهار

من در شرف ازدواج هستم،مطمئن هستم روزی دوباره به آرشیوت سر میزنم تا از تجربیات مفیدت استفاده کنم:* دیگه تا اومدن نیکان کوچولو چیزی نمونده... بهترین ها رو برات آرزومندم.

سارا

ممنون لبخند جون به خاطر اطلاعات خوبی که بمون دادی. امیدوارم که به سلامت فارغ بشی و نیکان عزیز رو در آغوش بگیری.

غزل

لبخند جون به نظر من تو انگلیسی این جوری نوشته میشه نیکان و فکر نکنم مشکلی در نوشتنش باشه : nikan انشاا که این کوچولو براتون خوشنام باشه [قلب]

titipool

لبخند عزيز با عرض پوزش فايل ها رو نشون نميده:(

مریم

سلام عزیزم. من مدتهاست که خواننده وبلاگت هستم ، من هم به تازگی باردار شدم و داشتم توی نت جستجو میکردم که باز هم به وبلاگ شما رسیدم . احتمالا قبلا هم این پست ها رو دیده بودم ولی چون در شرایطش نبودم و فکر میکردم به دردم نمی خوره ازش رد شده بودم. اما الان که خوندم دیدم چقددر عالی نوشتی و چه مطالب خوب و به درد بخوری ، واقعا دستت درد نکنه. فقط دو تا درخواست داشتم ازت . یکی اینکه اگر برات ممکنه رمز قسمت اول بارداریت رو به من هم بدی تا بتونم از تجربیاتت استفاده کنم. و یکی دیگه اینکه در همین پستت ، یک فایل یوگا گذاشتی که من الان زدم متاسفانه کار نمی کنه و نمیشه دانلودش کرد. اگر برات ممکنه میشه اینو هم برام بفرستی؟ چون خیلی دنبال همچین چیزی بودم. بی نهایت ازت سپاسگزارم عزیزم سلامت و شاد باشی