تجربیات بارداری- قسمت اول

فروردین ماه 1389 بود وقتی که بالاخره بعد از کلی گفتگو و بررسی همه جوانب تصمیم گرفتم که برم پیش دکتر برای مشاوره بارداری و بچه دار شدن. دکتر برام یه لیست آزمایش بلند بالا نوشت که برای اقدام به بارداری لازم بود که انجام بشه. دو هفته بعد با جواب آزمایش ها پیش دکتر بودم. تشخیص داد که کم خونی خفیفی دارم که خیلی مهم نیست و برام قرص فولیک اسید و آهن تجویز کرد.معاینه های داخلی هم نشون دادند که هیچ مشکلی خاصی برای باردار شدن ندارم.

اواخر فروردین بود که اومدنمون به دبی مطرح شد و واسه همین تصمیم گرفتیم پروژه بچه دار شدن رو تا موقعی که نرفتیم به دبی و همه چیز اوکی نشده به تعویق بندازیم. اوایل تیر ماه بالاخره عازم دبی شدیم. خوب اون موقع اصلا معلوم نبود که بتونیم ویزا بگیریم و موندگار بشیم. 18 روز رو توی هتل گذروندیم. بعدش خونه اجاره کردیم و تقریبا تا 2 3 ماه بعدش دستمون به خرید وسایل خونه و کارهای ویزا و این جور چیزها بند بود.

توی این مدت البته من قرص های فولیک اسید و آهن رو استفاده میکردم. قبلش هم با مشاوره خواهری برای اینکه بفهمم دقیقا روزهای تخمک گذاریم کی هستش شروع کردم به اندازه گیری دمای بدن. نحوه انجام این کار هم این بود که یه دماسنج دیجیتال از داروخانه خریدم و گذاشتم روی پاتختی کنار تخت. هر روز صبح وقتی چشممام باز میشد بدون اینکه هیچ حرکت اضافی انجام بدم دماسنج رو از کنار تخت بر میداشتم و دمای بدنم رو اندازه میگرفتم. توی همه مقالات و کتاب هایی که خوندم ذکر شده بود که برای اندازه گیری دما، هیچ فعالیتی نباید داشته باشی و همون طور که توی تخت خوابیدی تا چشمت باز شد باید دما رو اندازه بگیری. 

یک فایل اکسل هم درست کردم و دمای بدنم رو هر روز توی فایل ثبت میکردم. آخر ماه هم یه نمودار از کل سی روز می گرفتم. الگوش هم این بود که دمای بدن رو از روز اول سیکل پریود یادداشت می کردم. یکی دو روز مونده به تخمک گذاری دمای بدن نیم درجه می اومد پایین و بعدش یهویی بین نیم تا یک درجه میرفت بالا. وقتی که دمای بدن پایین می اومد نشان از این بود که تخمک گذاری نزدیکه و روزی که می رفت بالا یعنی تخمک رها شده. از نظر علمی بهترین زمان برای باروری همون موقع هست که دما میاد پایین تا 24 ساعت بعدش. من تقریبا 8 ماه با این روش دمای بدنم رو اندازه می گرفتم. ولی یه چیز جالب بگم. دمای بدن من هیچ الگوی خاصی نداشت. یعنی اصلا این بالا و پایین رفتن ها با عقل سلیم جور در نمی اومد. ماه های آخر دیگه صبح ساعت 6 از استرس اندازه گیری دما از خواب بلند میشدم. تا اینکه تصمیم گرفتم این فرایند فرسایشی رو تموم کنم.  

یکی دیگه از رهنمودهای خواهری گرفتن کیت تخمک گذاری بود. قبل از اومدنم به دبی 4 5 بسته کیت تخمک گذاری مکس که اون موقع قیمتش حدودا 4000 تومن بود خریدم. اغلب داروخانه های معتبر این کیت رو دارند من دو سری این کیت رو خریدم یکی از داروخانه رامین نبش میدان فردوسی و یکی دیگه هم از یه داروخانه زیر پل سیدخندان. به دقت راهنمای داخل جعبه رو مطالعه کردم و سعی کردم طبق دستور پیش برم. طرز کارش هم درست مثل بیبی چک بود که هر وقت دو خط پررنگ ظاهر بشه نشون دهنده اینه که تخمک گذاری توی 36 ساعت آینده رخ میده و بهترین زمان برای باروری هستش. هر بسته هم 7 تا کیت توش داشت. 5 تا کیتی که از ایران خریده بودم تموم شد اما من هیچ وقت دو خط پررنگ رو نتونستم ببینم. همیشه یه خط از اون یکی پر رنگ تر بود.

وقتی که کار ویزامون درست شد و خیالمون بابت موندن راحت شد، تصمیم گرفتم برای بارداری اقدام کنم. این در حالی بود که هنوز دقیقا نمی دونستم که تخمک گذاری توی چه روزیه چون نه کیت و نه دما خیلی الگوی خاصی رو بهم نشون نداده بود. فقط تا حدودی می دونستم که باید حول و حوش چه روزی باشه.

اینم بگم یکی دیگه از روش هایی که میشه فهمید تخمک گذاری کیه از روی علایمی هست که می بینید. در مورد من همیشه قبل از تخمک گذاری یه درد خفیف در ناحیه تخمدان ها داشتم. من سیکل های پریودم بین 27 تا 28 روز بود واسه همین حدس میزدم تخمک گذاری باید روز 13 یا 14 باشه. از روز 10 ترشحات بی رنگی داشتم که نزدیک روز 13 به حالت شیری رنگ در می اومد. این حالت نشون دهنده این بود که تخمک گذاری نزدیکه و بهترین زمان برای باروری هستش. این حالت بیشتر از همه حالت های دیگه به من در فهمیدن زمان تخمک گذاری کمک کرد.

البته بعدا فهمیدم که خیلی ساده با یکی دو ماه سونوی و ا ژ ی ن ا ل کردن میشد فهمید که تخمک گذاری کی هستش. روش کار هم این جوری بود که من حول و حوش روز 12 سیکل می رفتم دکتر و اینکارو انجام میدادم توی سونو وضعیت هر دو تخمدان به صورت واضح نشون داده میشد. برای اینکه تخمک گذاری انجام بشه باید در هر دوره شما چیزی به نام فولیکول که بعدا تخمک ازش رها میشه داشته باشید. اگه تخمک گذاری به صورت نرمال انجام بشه و مشکلی نداشته باشه، هر خانوم باید طی یک ماه یک یا دو فولیکول به اصطلاح غالب داشته باشه. مثلا توی تخمدان راست شما 5 تا فولیکول دارید 3 تاش به ترتیب 7،10، 12 و دو تای دیگه 14 و  15 میلیمتر هستش. اگر تخمک گذاری در روز 14 انجام بشه دو فولیکول آخر میتونن به حول و حوش 17 و 20 برسند. فولیکول 20 تایی اصطلاحا فولیکول غالب نامیده میشه که در روز 14 باز میشه و تخمک از توش رها میشه.

فولیکول هایی که اندازه اونها از 18 میلیمتر بالاتر هستند قابلیت تولید تخمک مناسب رو دارند اما ایده آلش فولیکولی هستش که اندازه اش بین 21 تا 23 بشه. اگر این اندازه از 28 بالاتر بره خیلی بزرگه و ممکنه اصلا رها نشه و تبدیل به کیست تخمدان بشه. اما اگر اندازه اش در رنج نرمال باشه حتما آزاد میشه.

ماه اول و دوم که اتفاقی نیافتاد با خودم گفتم هنوز زوده برای نگران شدن. ماه سوم، چهارم، پنجم گذشت و باز هم هیچ خبری نبود. استرس اومده بود سراغم. ناامید شده بودم. حس میکردم باید یه مشکلی باشه که اتفاقی نمی افته. تا قبل از اقدام برای بارداری مطمئن بودم که ظرف یکی دو ماه اول حامله میشم. یعنی اینقدر این درصد اطمینان بالا بود که حتی واسه خودم برنامه ریزی کرده بودم که بچه مون نیمه اولی بشه!

ماه چهارم که خبری نشد رفتم دکتر. دکتر گفت که هنوز خیلی زوده برای ناامید شدن بهم گفت که اصلا نگران نباشم و سعی کنم استرس رو از خودم دور کنم. که استرس بدترین مانع برای بچه دار شدنه

میدونستم باید آروم باشم اما نمیشد. وقتی که ماه ها یکی پس از دیگری می اومد و می رفت و نتیجه نمی گرفتیم هر روز حالم از دیروز بدتر میشد.

این وسط خواهری سنگ صبورم بود. تمام غصه هام رو می شنید و هی امیدواری میداد که هنوز دیر نشده. البته توصیه ای که خود من در این خصوص دارم برای همه کسانی که میخوان باردار بشن اینه که این قضیه بین خودشون و همسرشون بمونه. به دلیل اینکه فقط کافیه مادر پدرا بفهمن دارید تلاش می کنید برای بارداری اما بچه دار نمیشید اونوقته که واویلاست دیگه. همش نگران میشن هی پیگیری می کنند. ما شانس آوردیم که به غیر از خواهری هیچکی توی خانواده هامون نمی دونست که اوضاع از چه قراره.

با طولانی شدن پروسه بارداری حساسیت های من هر روز بیشتر میشد. دیگه مثل آدم های حسرت به دل توی مراکز خرید و شاپینگ مال ها همه نگاهم به کالسکه بچه و بچه هایی بود که توی بغل مادر پدرشون هستند. سورنا رو که بغل میکردم بغض گلومو می گرفت. حس میکردم بچه دار شدن برای من یه آرزوی محاله. روزی که پریود میشدم بساط گریه و زاریم به راه بود و بیچاره همسر همش باید بهم دلداری میداد که من مطمئنم ما بچه دار میشیم.

اینم بگم که یکی از چیزهایی که این راه سخت رو برام آسونتر میکرد، رفتار و منش همسر بود. همیشه مثبت بود و همیشه امید میداد که بالاخره بچه دار میشیم. حتی یک بار هم لب به گله و شکایت باز نکرد. هر آزمایشی که لازم بود انجام میداد، هر هزینه ای که لازم بود میکرد فقط برای اینکه بفهمه دقیقا ریشه این بچه دار نشدن از کجاست. به نظرم همدردی و همراهی همسران توی این پروسه خیلی مهمه. لااقل آدم میدونه شریک زندگیش سوهان روحش نیست.

فکر میکنم توی دی ماه 90 بود که رفتیم ایران. طبق معمول رفتم پیش دکتر خودم که خیلی خیلی ازش راضی بودم و از موقعی که ازدواج کرده بودم به صورت منظم پیشش می رفتم. (اسم دکترم هم هست دکتر فاطمه سماعی تهرانی، مطبش زیر پل سید خندان هستش، شماره تلفنش هم هست 22869459 روزهای شنبه، سه شنبه و چهارشنبه بعدازظهر هم مطب هست. یکی از دوستام که خانوم دکتر رو بهش معرفی کرده بودم تقریبا 10 روز پیش زایمان کرد و خیلی خیلی راضی بود از همه چیز. از رفتار و مهربونی خانوم دکتر تا روش کارش. خلاصه که برای مراقبت بعد از حامله شدن و زایمان من این شون رو شدیدا توصیه میکنم) خانوم دکتر برام یک آزمایش نوشت برای چک کردن سطح پروژستورن. این آزمایش رو معمولا باید دو سه روز بعد از تخمک گذاری انجام داد که هورمون پروژستورن اندازه اش بالا رفته. یادمه دکتر می گفت اگر عددی که در آزمایش ذکر میشد بالای 15 16 باشه نشون دهنده اینه که تخمک گذاری خوبی انجام شده. من این آزمایش رو روز 17 سیکلم انجام دادم. عددی که آزمایش نشون داد 12 بود که نه خیلی خوب بود و نه خیلی بد. دکتر که عجله من برای بچه دار شدن رو دید علیرغم میل باطنی اش برام قرص کلومیفن رو تجویز کرد که باعث تحریک تخمدان ها میشه.

ماه بعد از روز سوم پریود شروع به خوردن قرص کردم به مدت 5 روز. روز 12 ام رفتم سونوی داخلی انجام دادم. باورم نمیشد توی روز 12 یه فولیکول 29 تایی و یه فولیکول 23 تایی داشتم که دکتر گفت به احتمال خیلی زیاد بزرگتر هم میشه و تبدیل به کیست میشه. حالا فقط همین کیست رو توی این اوضاع و احوال کم داشتم!!! کلومیفن البته اثرات جانبی دیگه ای هم برام داشت. مدام سرگیجه داشتم و تعادلم رو توی راه رفتن از دست داده بودم. اصلا نمی تونستم رانندگی کنم. واسه همین از شب سوم به جای دو تا قرص یه دونه بیشتر نخوردم. چون دکتر گفته بود برای اثر بهتر شبی دو تا قرص بخورم. فهمیدم کلومیفن خیلی خیلی تخمدان های منو تحریک کرده و شاید اصلا من نیازی به خوردن این قرص نداشتم!!!!

این بار هم حاملگی رخ نداد و من دیگه با اطمینان حس میکردم یه جای کار من و همسری می لنگه که بچه دار نمیشیم!!!!

ماه بعد دوباره توی دبی رفتم دکتر. دکتر یه سری آزمایش کامل برای خودمو همسر داد. آزمایش پروژسترون برای خودم تکرار شد و همسر هم یک تست ا س پ ر م داد. نتایج آزمایش هیچ موردی مشکوکی رو نشون نمیداد و همه چیز اوکی بود.

با اومدن شهریور ماه سال 90 یک سال از زمانی که برای بارداری اقدام کرده بودیم می گذشت اما هنوز خبری نبود. دکترها می گفتند هر دوتون سالمید و هیچ مشکلی ندارید. فقط باید استرس رو از خودت دور کنی وگرنه هیچ مشکل خاص دیگه ای در کار نیست.

دیگه حالم از هر چی وب سایت بارداریه به هم میخورد. حرف زدن در مورد حاملگی حالم رو بدتر و بدتر میکرد. به همه کسانی که دارند برای بارداری اقدام می کنند اکیدا توصیه میکنم از رفتن به فروم های نی نی سایت و خوندن مطالبی که آدم هایی مثل من و شما که اصلا صاحب نظر نیستند با هم به اشتراک گذاشتند بپرهیزید. مشکلات کوچک توی این سایت چندین برابر بزرگتر جلوه می کنند و گاهی اوقات عدم داشتن دانش، دلشوره ای به دل آدم می اندازه که حد و اندازه نداره. یک پزشک خوب و امین انتخاب کنید و سعی کنید به راهنمایی هایی که میکنه گوش بدید و اگه بهش اعتماد کردید واقعا همه جوره خودتون رو به دستش بسپرید. البته اینم بگم اضافه کردن دانش قبل از حاملگی خوبه اما در حد متعادلش. من در دوران حاملگی سعی کردم فقط لینک هفته به هفته بارداری و بعضی از مطالب مفید وب سایت رو بخونم و نه بیشتر و خدا رو شکر کلی هم آرامش داشتم.

من اونقدر دقیق و با وسواس مسائل رو دنبال میکردم که گاهی خودم هم از این روند خسته میشدم. همه ترم های پزشکی رو دیگه از بر بودم و گاهی خانوم دکتر از اینکه اصطلاحاتی رو از زبون من می شنوه که توی هیچ کتاب بارداری بهش اشاره نشده از تعجب شاخ در می آورد. همیشه به من می گفت یه کم دست از ریسرچ و مطلب زیاد خوندن بردار و سعی کن آروم باشی.

توی همون روزهای ناامیدی بود که یه مطلب توی وبلاگم گذاشتم.یکی از دوستای وبلاگی حس غم پشت اون مطلب رو گرفت و برام خصوصی گذاشت که تو مشکلی داری برای بارداری؟؟؟ و من اینقدر که کاسه صبرم لبریز شده بود از سیر تا پیاز رو براش گفتم. اسمشو اینجا نمی برم شاید دوست نداشته باشه که من نامی ازش ببرم اما بهم دکتری رو معرفی کرد که می گفت هر کی رفته پیشش ماکزیمم در عرض 2 3 ماه حامله شده. خودش میدونه منم میدونم که اگر نبود شاید الان نیکانی در کار نبود که اینقدر به زندگیمون عشق بده.

با ناامیدی بهش گفتم برای من وقت بگیره. 20 روز بعدش قرار بود ایران باشیم و بهترین فرصت بود برای اینکه دکتر رو از نزدیک ببینم.

یادم نمیره اولین جلسه ای که با همسر رفتیم پیش پروفسور محبوبی از اینکه یک پزشک مرد میخواد معاینه ام کنه داشتم قالب تهی میکردم. نفس نمی تونستم بکشم. همسر دستم رو توی دستش گرفته بود و هی میگفت تو رو خدا آروم باش من اینجا پیشتم. پروفسور شروع کرد به صحبت و کل آزمایشاتی که انجام داده بودیم رو زیر و رو کرد و برای خودش نت برداری کرد. بعدش گفتم برو توی اتاق بیام معاینه کنم. اصلا پاهام رمق نداشت راه برم. از شدت خجالت و ترس پام رفته بود روی ویبره و تکون میخورد. توی اتاق بهم گفت آروم باش دخترم یه معاینه ساده است. بعدش هم شروع کرد به معاینه کردن. حس میکردم جد و آبادم داره میاد جلوی چشمم اینقدر که این معاینه درد داشت. بعدش از اتاق اومدیم بیرون و شروع کرد توضیح دادن گفت همه چیز عالیه و فکر میکنم چسبندگی هم نداشته باشی اما با این حال یه سری آزمایش دیگه برات می نویسم که انجام بدی. یه آزمایش هورمونی کامل برای خودم، تست ا س پ ر م مجدد همسر و یک عکس رنگی از لوله ها. گفت با جواب آزمایش ها بیایید پیشم.

به جرات می تونم بگم یکی از دردناک ترین خاطراتم قبل از بارداری همین عکس رنگی گرفتن بود. (برای گرفتن عکس رنگی رفتیم رادیولوژی سونوگرافی کاخ توی خیابان فلسطین جنوبی. تلفنش هم هست 66409294 و 66475660، دکتر محبوبی میگفت اینجا یکی از جاهایی که این کار رو به بهترین نحو انجام میده)  یادم نمیره که وقتی خودمو بین خانوم های دپرس و افسرده ای که سال ها بود برای بچه دار شدن اقدام می کردند، دیدم، با وجود اینکه دردم خیلی زیاد نبود خون گریه می کردم توی رادیولوژی. اونقدر هق هق میکردم که همه برام نگران شده بودند و هی می گفتند یعنی اینقدر درد داشت. اما از درد نبود که گریه میکردم همون جا زیر لب به خدا نالیدم که خدایا آخه چه گناهی به درگاهت کردم که داری منو اینجوری مجازات می کنی؟ اون هم منی که عاشق بچه بودم و هستم. منی که در حسرت داشتن بچه داشتم می سوختم.

هفته بعد با نتایج آزمایشات و عکس رنگی پیش دکتر بودیم. توی عکس رنگی مورد خاصی مشاهده نشده بود فقط دکتر میگفت یه مقداری لوله سمت چپ تنگ هستش و چسبندگی کمی به سمت چپ مشاهده میشه. البته گفت اصلا مشکلی نیست و برام 10 جلسه فیزیوتراپی تخمدان تجویز کرد.(این فیزیوتراپی یه چیزی هستش که خود دکتر با یه فیزیوتراپ طراحی اش کردند و هیچ جای دیگه این کار انجام نمیشه. شیوه کارشم به این صورت بود که طی یک ساعت فیزیوتراپی دو تا پد فلزی روی تخمدان ها گذاشته میشه و شروع میکنه به لرزیدن بعدش هم پشت یه دستگاه دیگه می نشستم و دو تا گوی بزرگ میومد روی ناحیه تخم دان ها. دکتر حدس میزد که این کار باعث میشه اون یه کم چسبندگی هم برطرف بشه و نیازی به لاپراسکوپی که گام بعدی در صورت جواب نگرفتن بود نمیشد)

 آزمایشات هورمونی هم اوکی بودند. تست همسری هم نشون میداد که تعداد ا س پ ر م ه ا خوبه اما سرعتشون خیلی خوب نیست و این یعنی این که تا میاد به لوله های فالوپ برسه از بین میره.

دکتر برامون یه سری داروی جدید تجویز کرد. برای من برای تحریک تخمک گذاری با توجه به تجربه ناموفق کلومیفن، لتروزول( لتروفم) تجویز کرد که احتمال تولید فولیکول های درشت رو می آورد پایین حتی احتمال دو قلوزایی رو خیلی کم میکرد و تنها یک فولیکول غالب با اندازه مناسب درست میشد. برای همسر هم قرص کارنتین تجویز کرد. همین طور برای هر دوتامون قرص پنتوکسی فیلین رو تجویز کرد.

اینجا دلم میخواد یه کم از پروفسور محبوبی صحبت کنم که رفتن پیشش و گرفتن مشاوره بارداری ازش برام به قول خارجی ها یه turning point محسوب میشد. ایشون یه پیرمرده به جرات میتونم بگم 70 80 ساله هستند که آرامشی خاص توی صورتشون موج میزنه. وقتی رفتیم پیشش دونه دونه نکات رو با خودکار قرمز برای خودش یادداشت برداری کرد. به قول همسر مثل یه کارآگاه همه تیکه های پازل رو کنار هم میگذاشت. وقتی بهش گفتم که آقای دکتر شنیدم هر کی اومده پیش شما جواب گرفته خندید و گفت: بعضی چیزها دلی ایه. من از ته قلبم دلم میخواد به مریض هام کمک کنم و اونها رو به آرزوشون برسونم. گفت من از ته دل میخوام که این اتفاق بیافته و این انرژی حس میکنم به همه اونها منتقل میشه. روزی که داشتم برای آخرین بار از مطبش می اومدم بیرون، بهم گفت تو و همسرت هیچ مشکل حادی ندارید. من مطمئنم که تو تا قبل از عید 91 باردار میشی. اینو با یه مهربونی و قطعیتی گفت که همونجا حس کردم یه چیزی در درونم دگرگون شد. بعدشم بهم گفت فقط وقتی حامله شدی یه زنگ کوچولو از دبی به منشیم بزن و این خبر رو بهش بده و ما رو خوشحال کن.

اینم بگم بالای سر دکتر یه کتابخونه بود که روش کلی قاب عکس بچه بود. بهم گفت اینها بچه هایی هستند که بعد از 10 15 سال ناباروری به دنیا اومدند و من همشون رو قاب کردم گذاشتم بالای سرم. جالبه که توی همون روز یه خانومی که 20 سال بوده بچه دار نمیشده زایمان کرده بود و خانواده اون خانوم از کرمانشاه با کلی دسته گل و تاج گل مطب دکتر رو گل باران کرده بودند .یعنی میخوام بگم پروفسور محبوبی یه همچین آدمی بود. هیچ موقع لبخنداش و نگاه آرامش بخشش از ذهنم بیرون نمیره. به نظرم ایشون یکی از مردان نیک روزگار هستند. امیدوارم زنده و سالم باشند و بتونند به مریض هایی که در آرزوی بچه دار شدن هستند، همین طور کمک کنند. اینجا شماره دکتر محبوبی رو هم میذارم واسه همه اونهایی که مثل من ناامید هستند یه جلسه پیشش رفتن ضرری نداره: 88807209، مطبشم تقاطع سپهبد قرنی و طالقانی هستش. یه منشی هم داره که خیلی خانوم خوبیه و همه جوره با آدم راه میاد.

وقتی از ایران برگشتیم حس میکردم تمام ناامیدی ها و نگرانی ها تموم شدند. قطعیت دکتر در اینکه گفته بود تا عید حامله میشی باعث میشد دیگه حتی یک درصد هم به بچه دار نشدن فکر نکنم. اون روزها جشنواره خرید زمستانی بود و مدام می رفتم توی شاپینگ مال ها و برای خودم خرید میکردم. انگار انرژیم ده برابر شده بود. آخر هفته ها می رفتیم کنار دریا و کلی ریلکس میکردم. روزهای هفته هم کلی برنامه بیرون میگذاشتیم، استخر می رفتیم و تا می تونستیم خوش میگذروندیم.

روز بیستم سیکلم بود که حس کردم این بار همه چیز با بقیه دفعه ها فرق میکنه. اینور و اونور خونده بودم که در صورت حاملگی گاهی هنوز آدم علایم پریود رو داره مثل دردهای زیرشکمی و کمر درد و این حرفا. اما دردهای من نوعش یه جور دیگه بود یعنی دقیقا از روز بیستم به احتمال 90 درصد حس میکردم این ماه باید حامله باشم. از اونجایی که بیبی چک اغلب تا قبل از اینکه پریود عقب بیافته جواب نمیده (البته یه سری بیبی چک هست که اسمش هست early pregnancy test  و میگن که وقتی هنوز دو سه روز مونده به پریود ممکنه جواب بده. نمی دونم توی ایران هست یا نه. اما اینجا پیدا میشه و میشه اون رو امتحان کرد) تا روز 27 سیکلم صبر کردم. وقتی دیدم خبری از لکه بینی و این حرفا نیست رفتم آزمایش دادم. داستان گرفتن جواب آزمایش و اشک و آه بعدشم که توی پستی که حاملگیم رو اعلام کردم نوشتم. نیروهای مثبت دکتر محبوبی و اطمینان خاطرش و اینکه بهم گفته بود حتما تا عید حامله میشم، جواب داده بود. اونم در حالی که تنها یک ماه از وقتی که رفتیم مطبش می گذشت.  

توی پست بعد سعی میکنم از تجربیات بارداریم بنویسم که کسانی که الان نی نی توی دلی دارند هم به دردشون بخوره.

براتون بهترین ها رو آرزو دارم.

/ 41 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عطیه

سلااااااااااام...خداییش به نظر منم این پست حیفه که خصوصی باشه.اطلاعاتش عالی و با تمام جزئیات...اون بخش تلفن و آدرس دکترا که دیگه پرفکت! منم برات خیلی خوشحالم و معتقدم که تو و همسری لیاقت بهترین ها رو دارین عزیزم... به نظر منم داشتن عزم راسخ و روحیه بالا و سعی در دوری از استرس بهترین راهکار برای بچه دار شدنه...

نیاز

ممنونم که به من اعتماد کردی و با اینکه اغلب خاموش بودم رمز دادی . واقعا که اطلاعات مفیدی بود .

یلیچکا

مصی واقعا حیفه که این متن خصوصی باشه.. آدمها میان و نوشته های خوشحال همدیگه رو میخونن بدون اینکه بدونن این آدم خوشحال برای رسیدن به این نقطه چه ها کشیده.. کسی رو میشناسم که چند ساله منتظره.. اون هم مثل تو، تو تمام آزمایشهاش هیچ مورد خاصی دیده نشده.. اگه اجازه بدی رمز این پست رو به اون هم بدم. دوستم حیفه به خدا.. باید همه بدونن.

خانم الف

چقدر همه چی عالی بوود عزیز دلم چقدر دقیق همه چیزارو انجام دادی خیلی خیلی لذت بردم از خووندنش البته چون می دونستم ته اش خبر خوش بارداری هست همشو با خوشحالی میخووندم مرسی به خاطر اعتمادت خانوومی من دوست دارم برا بچه دوم این اقداماتو بکنم برا به دست آوردن تاریخ تخمک گذاری برای اینکه یه دخمل دارم می خوام دومی اگه خدا بخواد پسر باشه این دکترهایی که معرفی کردین هیچ کدووم برا تعیین جنسیت هم کاری می کنن آخه بعضی ها اصلا قبوول نمیکنن ممنون عزیزم[ماچ]

مامان...

عزیزم واقعا زیبا بود من تا به حال چنین ماجرایی را نشنیده بودم خیلی زیبا بود منم کاملا بغض کرده بودم موقع خوندنش موقعی که خودمم باردار شدم همیشه دعام این بود که خدایا هرکی چه مخواد بهش بده واقعا به نظر من بزرگترین نعمت و هدیه خداست دوست داشتم تمام پست هاتو میخوندم ولی خوب پسوردشو نداشتم اگه دوست داشتی برام بفرست

فاطيما

عزيزمممممم مرسي مرسي هزار تا مرسي كه اين مطلبو گذاشتي گلم اميدوارم هميشه شاد باشي شايد باورت نشه اما مطلبت كه تموم شد همينجوري اشك ميريزم از خوشحالي خيلي واست خوشحالم عزيز

غزل

لبخند جون اول از همه مرسی برای رمز عزیزم .. وااای لبخند چه روزهای سختی رو پشت سر گذروندی مخصوصا اینکه نوشتی عاشق بچه بودی و این برای کسی که عاشق بچه هست خیلی دردناکه ..خدا به این پرفسوری که میگی عمر با عزت بده که این قدر درسی که خونده در راه مردمش داره به کار میبره ..و خدا روشکر که با اومدن نیکان همه اون غم ها رفته راستش من هنوز با اینکه 4.5 هست که ازدواج کردم برنامه ای برای بچه ددار شدن ندارم ولی مطمئنم اگه روزی این اتفاق بیفته میام و دوباره همه مطالبت رو می خونم..[قلب][قلب]

ریما

cheghadr ziba va poeehsas che rozaye sakhty ro tey kardy mehraboonam ama khodaroshokr alan nikane aziz ro dary va ba omadanesh hatman behet ye donia shadi va eshgh mide che dr khoobiiii vaghan az mardane nik

فروغ(ردپاهایم)

ممنون لبخند عزیز هم بابت رمز و هم بابت مطالب عالی ای که به اشتراک گذاشتی[قلب][گل]

زهرا

مرسییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی.فدای مهربونیت