تجربیات بارداری - قسمت سوم

# باید و نبایدهای کلی در دوران بارداری:

 1. خیلی ها فکر میکنند موقعی که حامله شدند روابط زناشویی باید تعطیل باشه. من خودم از اون خیلی ها مستثنی نبودم. اوایل آدم یه ترسی داره که نکنه به جنین آسیبی برسونه واسه همین اصلا حس خوبی از این قضیه بهش دست نمیده. اما دکتر با اطمینان گفت که مشکلی پیش نمیاد و میشه مثل قبل البته با کمی ملاحظه بیشتر این کار رو انجام داد. تنها در صورتی این قضیه ممانعت داره که بارداری نرمال نباشه و مادر در همون هفته های اولیه خونریزی یا لکه بینی داشته باشه. در این صورت میگن تا موقعی که مشکل برطرف نشده باید از این کار اجتناب کرد.
 2. ورزش کردن در طی دوران بارداری خیلی خوبه. البته ورزش هایی که درجه سختی بالایی دارند مثل صخره نوردی و کوه نوردی و ورزش هایی که توش بپر بپر داره اصلا توصیه نمیشه. بهترین ورزشها پیاده روی مداوم حداقل روزی نیم ساعت، شنا کردن ملایم (البته کسانی که شناگر حرفه ای هستند می تونند مثل قبل شنا کنند اما کسی که خیلی شنا بلد نیست بهتره زیادی دست و پا نزنه توی آب. همون راه رفتن توی آب خیلی خوبه و به مادر و جنین کلی آرامش میده)
 3. همونطور که توی پست های قبل گفتم من کلاس یوگا و پیلاتس بارداری می رفتم که خیلی خیلی حس خوبی بهم میداد. هم باعث میشد بدنم حرکت داشته باشه هم خیلی بهم آرامش میداد. نمی دونم توی ایران این کلاس ها مخصوص خانم های باردار هست یا نه اما اگه بود من به شدت توصیه اش میکنم. کلا هم به خاطر داشته باشید اگه تا قبل از بارداری خیلی ورزش نمی کردید یه دفعه وقتی حامله شدید جوگیر نشید و شروع کنید به انجام ورزشهایی که تا حالا انجامشون ندادید. از حمام آفتاب گرفتن توی این دوران بپرهیزید چون جنین گرمای زیادی براش ضرر داره.
 4. در طی سه ماهه دوم و سوم انجام بعضی از ورزش ها می تونه کمر دردهای شما رو خیلی خیلی کمتر بکنه. یکی از این حرکات، حرکت گربه هستش که انجامش به این صورت هست که چهار دست و پا روی زمین قرار میگیرید و در حرکت اول سرتون رو می دید پایین و تا حد ممکن کمرتون رو به سمت بالا انحنا می دید. بعدش در حرکت بعدی سرتون رو می دید بالا و عضله های شکم رو می دین به سمت داخل.
 5.  دومین تمرین علی الخصوص برای اونهایی که میخوان زایمان طبیعی کنند حرکات کگل یا pelvic floor exercise هستش. به این صورت که سعی می کنید عضلات واژن رو به 5 شماره منقبض و بعد در 5 شماره رها کنید. مثل وقتی که می خواهید ادرار کنید اما سعی می کنید جلوی ادرار کردن رو بگیرید. این ورزش در ماه های آخر که دچار بی اختیاری ادرار هم میشید خیلی می تونه بهتون کمک کنه.
 6. هر موقع در پاهاتون احساس خستگی کردید به یک صندلی تکیه بدید و سعی کنید پاهاتون رو روی یه صندلی دیگه جلوتون دراز کنید. این کار علی الخصوص برای کسانی که پشت میز نشین هستند و مدت های طولانی روی صندلی می نشینند توصیه میشه. در حین انجام این حرکت سعی کنید انگشتان پاتون رو به سمت جلو و عقب کشش بدید.

 

 8. موقعی که سوار ماشین شدید و خواستید کمربند ایمنی رو ببندید سعی کنید کمربند رو زیر شکمتون بندازین. این موضوع رو علی الخصوص در ماه های آخر بارداری خیلی باید بهش توجه کنید

9. آرامش مادر در طی دوران بارداری بسیار روی جنین تاثیرگذار هستش. حتی از همون روزهای ابتدا استرس و بیقراری میتونه تاثیر منفی روی جنین بذاره. واسه همین گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش، مدیتیشن، داشتن نگرش مثبت همه و همه کلی باعث خوشحالی نی نی میشه

10. همسران گرامی در سه ماهه اول هنوز توی بهت پدر شدن هستند. به دلیل اینکه اغلب آقایون بصری هستند و توی سه ماهه اول نه شکم گنده شده و نه جنین حرکتی داره ممکنه که نتونن خیلی خوب با نی نی ارتباط برقرار کنند. من خیلی نگران آقای همسر بودم. حس میکردم با وجود اینکه از این قضیه خوشحاله اما خیلی احساساتش رو بروز نمیده .توی فیلم ها دیده بودم و کلی اینور و اونور خونده بودم که بابای بچه شکم مادر رو بوس بوس میکنه کلی با نی نی حرف میزنه و دائم در حال نوازش کردن شکم مادر هست اما همسری هیچ کدوم از اینها رو نداشت. من گاهی اوقات به زور دستش رو می گرفتم و میذاشتم روی شکمم اما می دونستم که این زور و اجباری هست که من میذارم. خدا خواهری رو عمر بده که کلی بهم کمک کرد و گفت این چیزا طبیعیه چون اون بنده خدا هیچ نشانه ای از نی نی نمی بینه و همین باعث میشه خیلی وجودش براش ملموس نباشه. از ماه 4 5 که کم کم شکمم شروع کرد به بزرگ شدن و نیکان حرکت هاش از روی شکم معلوم شد آقای همسر خیلی ارتباطش بهتر شد. هنوز هم خیلی خیلی احساساتی نیست اما گاهی اوقات اینقدر قشنگ ارتباط برقرار میکنه که آدم کلی احساساتی میشه.

خلاصه اینکه از گیر دادن به همسران گرامی و مجبور کردنشون به ارتباط برقرار کردن قبل از اینکه خودشون آماده بشن بپرهیزید. سعی کنید وقتی برای چکاب پیش دکتر میرید حتما با همسرتون برید. جلسه ای که برای شنیدن صدای قلب نی نی میرید حتما آقای همسر حضور داشته باشه. این موضوع به برقراری هر چه بهتر ارتباط با نی نی کمک میکنه. یکی از چیزهای دیگه ای که خواهری بهم یاد داد این بود که اون صفحه بارداری هفته به هفته رو اول هر هفته برای همسر ایمیل کنم. که اون هم در جریان پیشرفت های نی نی و اینکه الان وزنش چقدره و چه  چیزهای توش کامل شده قرار بگیره.

11. در اوایل بارداری به دلیل تغییرات هورمونی ممکنه خیلی زودرنج بشید. زود خسته بشید و خیلی حال و حوصله کسی رو نداشته باشید. اصلا نگران این موضوع نباشید که خیلی مقطعی هستش و با رفتن به سه ماهه دوم از شدتش کاسته میشه. گاهی اوقات دلتون میخواد بی هیچ دلیل خاصی های های گریه کنید. به خودتون این فرصتو بدید که تخلیه بشید. بعد از گریه کردن آرامشی وصف ناشدنی بهتون دست میده

12. اگر شاغل هستید و مجبورید صبح تا عصر در محل کار باشید سعی کنید که خیلی زیاد پشت میز نشینید. بعد از هر یک ساعت بلند بشید و یه دوری بزنید. این باعث میشه که انرژیتون خیلی زود تحلیل نره.

13. از نشستن پشت کامپیوتر به صورت مداوم بپرهیزید .سعی کنید تلفن همراهتون رو جایی دور از محلی که شب استراحت میکنید قرار بدید یا در صورت امکان در طی شب خاموشش کنید. بعضی ها عادت دارند تلفن همراه رو کنار تخت می گذارند اما این خیلی میتونه برای جنین خطرناک باشه.

14. تا موقعی که شکمتون بزرگ نشده اگر عادت دارید که روی شکم یا طاق باز بخوابید ایرادی نداره. هر جند خیلی خیلی بهتره که از اول خودتون رو به روی پهلو خوابیدن عادت بدید که توی ماه های آخر که سنگین میشین براتون کنار اومدن با این قضیه راحت تر باشه. در سه ماهه دوم و سوم بهتر است که بیشتر شب رو روی پهلوی چپ بخوابید. من هر وقت برمیگردم روی پهلوی راست لگدهایی نوش جان میکنم که خودم می فهمم دوباره باید برگردم سمت چپ. برای اینکه خواب راحت تری داشته باشید می تونید از این متکاهایی که فرم بدن رو میگیره و مخصوص دوران بارداری هستش تهیه کنید. mother care  این متکا رو داشت. البته من خودم نگرفتم چون با کوسن و متکا کنار خودم گذاشتن راحت تر بودم. یه کوسن بین دو تا پام میذاشتم و یه کوسن هم اینور و اونورم برای گذاشتن زیر شکم.

 

15. تا موقعی که جنسیت نی نی تعیین نشده جوگیر نباشید و دنبال خرید کردن برای نی نی نرید. سعی کنید بیشتر توی این مدت اطلاعات کسب کنید که چی رو از کجا میشه خرید یا میخواین اتاق نی نی رو چه جوری طراحی کنید. بهترین زمان برای خرید سه ماهه دوم هست که تقریبا با قطعیت می دونید نی نی چیه و خیلی هم سنگین نیستید و می تونید برید دنبال خرید.

16. از هم صحبتی با آدم هایی که منفی هستند و همش سعی دارند که بگن بچه دار شدن کلی دردسر داره و اول بیچارگیتون هست و دیگه خواب و خوراک ندارید بپرهیزید. قبول دارم که آدم وقتی بچه دار میشه محدودیت هاش بیشتر میشه و شاید تا چند وقتی خیلی هم سختی بکشه اما شما خودتون خواستید که بچه دار بشید و واسه همین همه سختی هاش رو پذیرفتید. شاید البته خیلی ها بگن تو هنوز بچه ات به دنیا نیومده اینو نمی فهمی اما من سعی میکنم به این قضیه به عنوان یه هدیه و موهبت الهی نگاه کنم و سعی کنم لحظه لحظه اش برام تجربه لذت بخشی باشه. باورتون نمیشه این روزها شاید به جرات بگم در طی شب دو ساعت بیشتر نمی خوابم اما از همین بیخوابی ها، از همین تکون خوردن ها از همین نفس تنگه ها کلی لذت می برم.

17. تکون های نی نی به صورت محسوس از 16 الی 18 هفتگی شروع میشه. البته من یه کمی زودتر این تکون ها رو حس کرده بودم و هر چی که نی نی بزرگتر میشه این تکون ها قوی تر و قوی تر میشه. بهتون توصیه میکنم حتما از این تکون ها فیلم بگیرید. بعدش که آدم دوباره نگاهش میکنه خیلی حس خوبی بهش دست میده. برای اینکه همسر هم بتونه خیلی خوب این تکون ها رو حس کنه سعی کنید پشت سر همسرتون بخوابید و شکمتون رو بچسبونید به کمر همسر. اگر این تماس پوست رو پوست باشه که لذتش برای آقای همسر چندین برابر میشه چون دقیقا همه حرکات رو حس میکنه. این نکته رو هم یکی از دوست جون ها توی دبی بهم یاد داد که واقعا خیلی جالب و بی نظیر بود.

18. توی پست های بارداریم گفتم که خیلی ها معتقدند گوش دادن به موسیقی کلاسیک می تونه روی هوش نی نی تاثیرگذار باشه. من یه اپ دانلود کردم که اسمش بود radio pregnancy  و توی اون کلی موسیقی کلاسیک از باخ و بتهوون و موزارت داشت. واقعا از گوش دادن بهشون لذت بردم. یه سری هم موسیقی آرامش بخش و ریلکسیشن دانلود کردم که باز توی پست های قبلی لینکش رو گذاشتم. سعی کنید حداقل شده روزی نیم ساعت توی یه محیط آروم بشینید و به این موسیقی ها گوش بدید و به خودتون و نی نی آرامش بدید.

19. از اوایل ماه پنجم شکم شما شروع به بزرگ شدن میکنه و دیگه کاملا مشخص میشه که باردار هستید. بهتر هستش که از اواخر 4 ماهگی برای جلوگیری از ایجاد شدن خط های سفید روی سینه و شکمتون شروع کنید از کرم های مخصوص استفاده کنید. این کرم ها برای به اصطلاح stretch mark  طراحی شده و باعث میشه شکم رطوبت خودش رو حفظ کنه و خط نیافته. دکتر من یه کرم بهم معرفی کرد که مارکش لیراک بود و خیلی گرون در می اومد. فک کن یه کرم که  در عرض یک ماه تموم میشه قیمتش بود تقریبا 80 هزار تومن و این یعنی تا آخر بارداری لااقل 4 یا 5 تا از این کرم ها نیاز دارید واسه همین اصلا به صرفه نیست. من یک بار این کرم رو گرفتم اما از ذفعه بعد کرم کاکائوی پالمر رو استفاده کردم و تا الان حتی یک خط هم روی شکمم نیافتاده. هم بوش خوبه هم اندازه اش خوبه و هم خیلی اقتصادی هستش من کرم کاکائوی پالمر رو تقریبا 20 هزار تومن می خرم و تا حالا سه تا رو تموم کردم. خیلی از عملکردش هم راضی بودم. خیلی ها هم از روغن های طبیعی مثل روغن زیتون استفاده میکنند که به نظرم نباید چیز بدی باشه. هر روز دو بار یک بار صبح و یک بار شب سعی میکنم از این کرم به شکم و سینه بمالم.

البته شنیدم که توی ایران خیلی از دکترها کرم Mustela رو پیشنهاد میکنند. من خودم استفاده نکردم اما تعریفش رو از خیلی ها شنیدم.

 

 

20. موقع حمام گرفتن سعی کنید خیلی از آب داغ استفاده نکنید. آب ولرم برای جنین بسیار آرامش بخشه. سعی کنید زیر دوش شکمتون رو ماساژ بدید و لذت دوش گرفتن رو به نی نی هم منتقل کنید. سونا و جکوزی به دلیل درجه حرارت بالاشون در دوران بارداری اصلا و ابدا توصیه نمیشه.

21. اگر همسرتون سیگاری هستش، حتما ازش بخواهید که بره یه جای دیگه سیگارش رو بکشه. در معرض دود سیگار بودن خودش میتونه برای جنین خطرناک باشه.

22. توی سه ماهه دوم به دلیل اینکه مادر به شرایط پایدارتری میرسه وضعیت خیلی بهتری داره. توی این دوره در صورتی که یه بارداری نرمال داشته باشید مسافرت رفتن اشکالی نداره. سعی کنید از این دوره برای رفتن به مسافرت بیشترین استفاده رو بکنید که شاید بعد از تولد بچه به این زودی ها وقتی برای این کار پیدا نکنید. من خودم توی دوره حاملگی یک بار در سه ماه و نیمگی و یه بار دیگه در تقریبا 7 ماهگی به ایران سفر کردم که واقعا هر دو سفر هم کلی برام لذت بخش بود. فقط به یاد داشته باشید که اگر توی سه ماهه سوم سفر میکنید تا قبل از 32 هفتگی باشه و حتما از دکترتون یه نامه برای اجازه پرواز داشته باشید که اگر توی هواپیما بهتون گیر دادند اون مدرک رو نشون بدید.

23. در اوایل بارداری ممکن هستش که س ی ن ه ها حساس بشند. بعضی اوقات خارش و سوزش در ماه های اول طبیعی هستش. دکتر برای من یه کرم که شبیه وازلین بود تجویز کرد که اغلب برای اوایل بارداری و روزهای اول شیردهی هستش وقتی که این ناحیه خیلی دردناک و ترک دار و حساس میشه. همین طور واسه اینکه از تماس با لباس ممانعت بشه بهتر هستش که در صورت خارش و درد از پد شیردهی استفاده بشه.

24. رنگ کردن موها در ماه های اول بارداری توصیه نمیشه اما از ماه 7 به بعد برای رنگ کردن موها ایرادی وجود نداره ولی حتی المقدور از صاف کردن و کراتین کردن تا پایان بارداری بپرهیزید. من خودم چون موی سفید زیاد داشتم به توصیه خواهری در ماه های اول از حنای هندی استفاده میکردم که سه رنگ قهوه ای، مشکی و شرابی داشت. من از رنگ شرابی استفاده میکردم. البته دوام حنا خیلی زیاد نیست ولی میتونه برای یه مدت کوتاه توی پوشاندن موهای سفید بهتون کمک کنه.

25. یبوست در دوره بارداری خیلی برای بعضی از خانم ها معمول هستش. برای کمتر کردنش می تونید هر روز روی سالاد روغن زیتون بریزید و انجیر خشک رو توی رژیم غذایی تون بگنجونید.

# ایجاد شور و شوق آگاهانه:

این متن رو من از کتاب تولدهای جادویی اینجا آوردم چون خیلی دوستش دارم. برای اطلاعات بیشتر می تونید کتاب رو بخرید و از بقیه مطالب لذت ببرید:

* در طول روز چند بار دستان خود را بر روی شکمتان قرار دهید و عشق را توسط افکارتان به کودک منتقل کنید.

* هر روز تجربه های خود را یادداشت کنید.

* در اوایل بارداری گیاه یا درختی را به نشانه رشد کودکتان بکارید و پس از به دنیا آمدن او از هر دو مراقبت کنید.

* برای کودکتان داستان ها و اشعار کودکانه بخوتنید و هر روز به موسیقی آرامش بخش گوش فرا دهید.

* پیش از دوش یا حمام خود را با روغن ماساژ دهید.

* وعده های غذایی را طوری انتخاب کنید که سرشار از عطر و رنگ باشند.

* حداقل یک وعده غذایی خود را در سکوت و توام با آگاهی میل کنید.

* با مراحل زایمان آشنا شوید. دانستن مسیر احتمال رسیدن به مقصد را افزایش می دهد.

#آزمایشاتی که در دوران بارداری باید انجام شوند

حواستون به آزمایشاتی که باید به صورت دوره ای انجام بدین باشه. اگر با برنامه ریزی بچه دار شدید که حتما یه آزمایش هورمونی کامل قبل از بارداری دادید که توی اون آزمایش همه کمبودهای بدنتون مشخص میشه. اگه هم که بی برنامه ریزی بوده هر چه سریعتر باید آزمایشات رو انجام بدین. هفته هفتم یا هشتم یه سونوی کامل انجام میدین برای اینکه صدای قلب نی نی رو بشنوید و اندازه اش و کیسه آبش چک بشه.

بین هفته 12 تا 14 باید سونوی ان تی رو انجام بدین که یه تست خون هستش و یه سونوی بسیار کامل برای تشخیص اولیه سندرم داون. یه سری فاکتورها برای این قضیه چک میشه و در صورت مشکوک بودن براتون یه سری آزمایشات و تست های بعدی نوشته میشه.در 21 هفتگی برای اطمینان بیشتر آزمایشات مورفولوژی میتونه تا 90 درصد سندرم داون رو شناسایی کنه. البته در مورد من دکتر گفت که احتمال 1 به 6000 هستش و دیگه تست مورفولوژی رو توصیه نکرد.

بعدش توی هفته تقریبا 24 یه سری آزمایش خون و ادرار انجام دادم برای تیرویید و عفونت ادراری. هفته 27 هم تست گلوکز رو انجام دادم.

توی هفت ماهگی اگر نی نی خیلی ریزه میزه و ضعیف باشه سونوی داپلر رو انجام میدن که کامل بتونن همه اندام ها رو چک کنند. در مورد من دکتر گفت لازم نیست این تست رو انجام بدم.

اگر بخواهید زایمان طبیعی داشته باشید توی 35 هفتگی باید یه نمونه از ترشحات دهانه رحم بدید که چک بشه موردی برای زایمان طبیعی ندارید.

در صورتی که بخواهید خون بند ناف نی نی رو فریز کنید هم یک ماه قبل از زایمان باید یه سری آزمایش انجام بدین. در مورد مراحل عقد قرارداد هم می تونید به وب سایت بانک بند ناف رویان به این آدرس مراجعه کنید. هزینه عقد قرارداد در حال حاضر یک میلیون و صد هزار تومن هستش و برای نگهداری هم سالیانه باید صد و پنج هزار تومن بپردازید.

البته کلیه این نکات رو دکترتون اگر باتجربه و خوب باشه به موقع بهتون گوشزد خواهد کرد.

# کتاب ها و لینک هایی که در طی بارداری به آنها مراجعه کردم

 1. یه اپ گرفتم به نام my pregnancy  از baby center. بهترین منبع من برای این دوران بود. اگه روی موبایل نمی تونید داشته باشید این اپ رو می تونید به وب سایت  baby center مراجعه کنید. اطلاعات این سایت فوق العاده جامع و کلیدی هستش. البته اگر حال و حوصله خوندن مقالات زبان اصلی رو دارید. در غیر این صورت لینک بارداری هفته به هفته توی نی نی سایت و مقالاتی که خود وب سایت داره رو می تونید بخونید.
 2. کتاب دیگه ای که ترجمه فارسی بود و من خیلی خیلی دوستش داشتم کتاب" حاملگی راهنمای جامع هفته به هفته" دکتر لورا ویلی و ترجمه مهندس امیر بهنام بود.من این کتاب رو از انتشارات نسل نواندیش گرفتم. قیمتش هم 8700 تومان بود.
 3. کتاب "تولدهای جادویی" دیپاک چوپرا ترجمه نگین ناطق هم خیلی خیلی کتاب خوبی بود که کلی تکنیک های ریلکسیشن توش آورده و یه سری ورزش هایی که میشه انجام داد. این کتاب مال انتشارات بدیهه هستش.
 4. کتاب "در انتظار کودکی هستم" ترجمه ساعد زمان. البته کتاب من نسخه قدیمی بود که از خواهری گرفتم اما فکر میکنم نسخه جدیدش در بازار باشه.
 5. یه کتاب هم جدیدا یکی از دوستان بهم داده که بی نظیر بود. کتاب زبان اصلی مال NHS اسمش هست “The pregnancy book” عکس روی جلدش رو توی پست های قبل گذاشتم.
 6. لینک فایل های آدیو دکتر هلاکویی رو هم که قبلا گذاشته بودم. سری فلسفه تعلیم و تربیت کودک که سری اولش یه مقدمه ای هست بر بچه دار شدن. اینم آدرس وبلاگی که میشه ازش دانلود کرد این سری رو.
 7. این مجموعه رو هم جدیدا پیدا کردم از برایان تریسی با عنوان How to raise happy, self- confident children  یه کم قیمتش گرونه( ام پی تریش هست 77 دلار) واسه همین هنوز شک دارم که بخرمش یا نه. اما فکر میکنم گنجینه فوق العاده ای باشه.
 8. یه سری دوره سه جلدی هم برای تربیت کودک گرفتم که اسمش هست" به بچه ها گفتن از بچه ها شنیدن" خودم تازه جلد یک رو شروع کردم اما ترجمه خیلی خیلی خوبی داره و کتاب بسیار غنی ای هستش نویسنده اش آدل فابر و الین مازلیش هست وترجمه فاطمه عباسی فر.
 9. یه کتاب هم قبل تر ها خریده بودم اسمش هست" بازی ها و سرگرمی های کودکان پیش دبستانی از تولد تا 2.5 سالگی" یعنی رسما من عاشق این کتاب هستم. حتما حتما خریدش رو توصیه میکنم. نویسنده کتاب جی روبین و سوزان مردیت هستند و مترجم زهرا یعقوبی  از انتشارات خجسته.

10. وبلاگ کودکان برتر حتی قبل از بارداری یکی از وبلاگ های مورد علاقه من بود. اینم لینک وبلاگ.

11. یه سری فایل پی دی اف هم هست که توی کلاس یوگا بهمون دادند اما بلد نیستم چه جوری باید اینجا بذارم. اگه کسی می دونست بهم بگه اونا رو هم میذارم اینجا.

توی پست بعد سعی میکنم در مورد انتخاب اسم نی نی و خرید سیسمونی و یه سری جزییات دیگه صحبت کنم. امیدوارم این مطالب تا الان براتون مفید بوده باشه و تونسته باشه یه بخشی از سوالاتتون رو جواب بده.

 پ.ن: این هم از پست قبلی جا مونده بود که اینجا میگم. سعی کنید در ماه های آخر از خوردن گرمیجات بپرهیزد. تا حد امکان سعی کنید خنکی بخورید. چیزهایی مثل عرق کاسنی، هندونه، خاکشیر میتونه احتمال ابتلای بچه به زردی رو کاهش بده. البته این هم بیشتر در طب سنتی هستش دقیقا نمی دونم چقدر تاثیر داره اما محض احتیاط من شروع کردم به خوردن این چیزها.

/ 30 نظر / 2568 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هیلدا

سلام لبخند عزیز تو ساک نی نی یادت رفته شیردوش و شیشه شیر نی نی رو بنویسی آخه لازم میشه ضمنا اگه یه بسته کوچولو نبات هم همرات باشه بهتره چون بعد از زایمان (طبیعی) خوردن یه لیوان آب نبات خوبه برای زایمان سزارین هم موقعی که قراره بلندت کنن که راه بری لازمه که قبلش یه لیوان نبات داغ بخوری تا سرگیجه کمتری بگیری

ترانه

خیلی از دلخوری های زوج ها سر همین ندوستن تفاوت زن و مرده.خوشحالم که از این تفاوت ها آگاهی داری...

باران بهاری

سلام واقعا خسته نباشی عزیزم خیلی خیلی جامع و کامل و عالی بود من قبل از زایمانم دکتر بهم گفته بود آب انگور بخور که سرشار از انرژیه و کمک می کنه راحت تر دردهارو تحمل کنی و واقعا هم بهم کمک کرد دیگه اینکه یه دربازکن هم بزار توی ساک نینی چون میخای کمپوت بخوری لازمت میشه بعد اینکه اگر سزارینی هستی شب قبلش سوپ بپز و آماده بزار توی یخچال تا همسری که میاد بیمارستان برات بیاره چون بعد از زایمان آدم شدیدا گرسنه س البته من با توجه به بیمارستانای ایران گفتم شاید انجا خودشون بهت بدن و اینکه اگر طبیعی میخای زایمان کنی موقعی که درد داری دوش آب گرم معجزه میکنه و آرومت میکنه امیدوارم زایمان راحتی داشته باشی[ماچ]

مهناز

سلام واقعاخیلی مطالب خوبی داری.بمنم سربزن. بای[گل]

ال ناز

سلام من ال ناز هستم . ٣١ سالمه و تازه منتظر اولين فرزندم هستم كه كاملا غير منتظره اومد تو زندگي مون ولي منو شوهرمو كلي ذوق زده كرد. هنوز دكتر نرفتم ولي حدس مي زنم تو هفته چهارمم هستم. وبلاگتو شوهرم پيدا كرد! اينقدر مثبت و زيبا و مفيد مي نويسي كه من هرروز صبح اولين كارم سرزدن به وبلاگته. مرسي از اين همه مطلب مفيد. نيكان. كوچولو را از طرفمن ببوس!

فهیمه

سلام. خوبین؟من هم پسر گلم خدا بخواد آخر شهریور به دنیا میاد. میخواستم بپرسم برای بیشتر شدن حرکت بچه داخل شکم و یا گاهی حرکت نمیکنه چه باید کرد؟ ممنون میشم جواب بدین

ونوس

ممنون عزيزم كه اين اطلاعات رو با من شريك شدي. ممنون به خاطر انرژي هاي مثبتت و به خاطر اينكه همه چيز رو خوب توضيح دادي منم منتظر يه ني ني هستم اما خيلي مي ترسم. تو سه ماهه اولم و همه حالت هام عوض شده اميدوارم به زودي به حس شما برسم[ماچ]

مهتا

سلام من مي خوام چند ماه ديگه اقدام كنم براي بارداري مطالبتون خيلي عالي بود [قلب]

بهار

سلام دختر مهربون..اولین باره مطالبتو میبینمو میخونم.خیلی جالبو زیبا بودن.واقعا دلم نیومد ننویسم چیزی.ولی آدرس وبلگتوو میشه واسم میل کنی لطفا.من ماه 8هستم.دوتا اسم انتخاب کردم واسه پسرم.یکیشو خودم میپسندم.یکیشو همسرم.نمیدونم کودومو بذارم.میترسم اسمی که خودم میخوامو بذارم بعدا دلم واسه همسرم بسوزه.راستی شغلم گفتاردرمانگرم.هممممش نگران بچه هستم.ولی توکل بخدای مهربون.برامون دعا کن.لطفا.دوسی.